Ліки для очей
Ліки для очей представлені різними групами засобів. Як правило, препарати застосовують при запальних захворюваннях. Також вони можуть використовуватися на тлі деяких травм ока - для профілактики інфекцій, прискорення загоєння і усунення неприємних відчуттів.
Протизапальні краплі для очей
Дана група препаратів включає в себе два різновиди крапель - гормональні (стероїдні) і нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Гормональні протизапальні краплі дуже ефективні за рахунок того, що впливають на осередок запалення на клітинному рівні. Тому при звичайному закапуванні такі краплі здатні проникнути навіть в кришталик ока. Важливо враховувати, що запалення - це прояв захисних функцій організму, і пригнічувати власні сили організму на рівні клітин потрібно дуже обережно. Саме тому гормональні препарати в основному застосовують тоді, коли запалення носять аутоімунний і алергійний характер, а також для поліпшення приживлюваності тканин після різних операцій і пересадок рогівки.
Переваги гормональних крапель для очей:
- знижують проникність капілярів;
- мають імунодепресивну і антипроліферативну дію;
- стабілізують клітинні мембрани пошкоджених клітин;
- сприяють експресії генів, які кодують синтез білків, що беруть участь в запальному процесі.
Недоліки і побічні ефекти: не можна застосовувати при гострих гнійних захворюваннях і при грибковій очній інфекції, якщо існує ймовірність підвищення внутрішньоочного тиску - краплі для очей слід застосовувати з обережністю. При придушенні захисних функцій організму може виникнути вторинна інфекція.
У деяких випадках застосовується гормональна мазь для очей. Препарати цієї групи: Преднізолон мазь і краплі, Дексаметазон у вигляді крапель або мазі, Гідрокортизон та інші. Сьогодні популярні і комбіновані препарати, які мають в складі антибіотик і стероїдний компонент - Софрадекс, Неоміцин, Максітрол, Тобрадекс і інші. Розглянуті препарати повинен призначати тільки лікар-офтальмолог, оскільки гормональні компоненти крапель для очей можуть завдати непоправної шкоди. Протизапальні краплі для очей нестероїдного типу застосовуються дуже часто. Найбільш відомі препарати - Диклофенак, Індоколлір. Призначають їх у наступних випадках: при кон'юнктивітах неінфекційного типу для усунення болю, для придушення реакції звуження зіниці при оперативних втручаннях, для попередження розвитку кістозної макулопатіі при операціях з видалення катаракти та глаукоми, для профілактики запалення судинної оболонки ока після операцій. Протипоказані НПЗП у разі підвищеної чутливості до компонентів препарату, при наявності аспириновой тріади (поліпоз носової порожнини, бронхіальна астма, погана переносимість аспірину), вагітності і лактації, оскільки препарати можуть порушити кровообіг у дитини, виразка шлунку в стадії загострення, а також порушення кровотворної функції. Для літніх людей і маленьких дітей такі краплі також призначають з обережністю.
Антибактеріальні
До цієї групи увійшли препарати антибактеріальні, антисептичні, противірусні. Ці лікарські засоби створені для того, щоб боротися з бактеріальними інфекціями ока та його придатків. Як відомо, бактерії здатні викликати різні інфекції:
- ячмінь (мейобіт);
- дакріоцистит (запалення слізного мішка);
- виразки і запалення рогівки;
- запалення повік;
- запалення судинної оболонки ока;
- післяопераційні інфекції;
- інші гострі і хронічні очні інфекції.
Саме тому антибактеріальні краплі представляють собою найчисленнішу фармгрупу. Більшість препаратів мають в своєму складі антибіотики або засновані на сульфаніламіди. Багато препаратів мають схожі властивості.
Як підібрати очні краплі
При виборі конкретних крапель лікар відзначає такі особливості пацієнта:
- переносимість інших препаратів;
- стан хворого і його вік;
- антибактеріальну дію препарату;
- сполучуваність крапель з іншими ліками, які приймає пацієнт;
- наявність побічних ефектів;
- ціна і доступність крапель.
Аналіз всіх показань і протипоказань дозволяє спеціалісту звузити спектр відповідних препаратів. Найбільш відомі препарати цієї групи: препарати на основі левоміцетину (Левоміцетин, Хлоамфенікол), аміногликозида (Гентаміцин, Тобраміцин - мазь для очей або краплі), фторхінолонів (Цифран, Ціпролет, Ціпромед, Левофлоксацин, Флоксал і інші).