Імунні сироватки і вакцини

8 шт.

на сторінці

Таблиця  Список 

Сортувати у порядку зменшення

8 шт.

на сторінці

Таблиця  Список 

Сортувати у порядку зменшення

Імунні сироватки і вакцини 

Імунні сироватки – це імунобіологічні препарати, приготовлені з сироватки крові людини або тварин, які застосовуються для лікування, профілактики і діагностики інфекційних захворювань. Основу імунних сироваток складають антитіла, що відносяться до гамма-глобулінів (імуноглобулінів Ig) IgG, IgM, IgA, IgE, IgD. У захисті людини найбільш важлива роль належить імуноглобулінам G, M, A.

Існує кілька класифікацій імунних сироваток: за джерелами отримання – імунні сироватки отримують від людини (гомологічні) або від тварин (гетерологічні). За програмними цілями з якими вони застосовуються:

  • лікувальні;
  • профілактичні (або лікувально-профілактічні)
  • діагностичні.

За характером антигенів, проти яких спрямовані антитіла - антимікробні, антитоксичні. Є група імунних сироваток з високим ступенем очищення гамма-глобулінової фракції білка, званих гамма - глобулінами.

Лікувально - профілактичні сироватки отримують від людей (спеціально багаторазово імунізованих, а в деяких випадках підходять і звичайні донори) або від спеціально багаторазово імунізованих коней. Ці сироватки використовуються з метою серопрофілактики або серотерапії. З метою серопрофілактики імунні сироватки застосовуються, якщо є підозра на проникнення збудника в організм (наприклад, дитина побувала в контакті з хворим на кір, або людину вкусив бродячий собака і ін.). Серопрофілактика може і не забезпечити повне інгібування розвитку інфекції, але розвинене інфекційне захворювання протікатиме в більш легкій клінічній формі. Доцільно для ефективної дії антитоксичні і антимікробні імунні сироватки вводити в перші ж дні після передбачуваного зараження (до розвитку патологічного процесу).

З лікувальною метою (серотерапія) імунні сироватки вводяться при наявності явних клінічних ознак конкретного захворювання (правець, ботулізм, дифтерія, чума, газова раневая інфекція та ін.). Застосування імунних сироваток з лікувальною метою дозволяє полегшити клінічну тяжкість інфекційного захворювання. Більш раннє введення з лікувальною метою імунних сироваток надає більш ефективну дію. Антитоксичні сироватки і антимікробні імуноглобуліни вводять внутрішньом'язово, а за довічними показаннями - внутрішньовенно.

Вакцини – біопрепарати для створення у людей імунітету до інфекційних захворювань. Корпускулярні вакцини містять аттенуіровані або вбиті мікроби (віріони), некорпускулярні - продукти їх хімічного розщеплення (хімічні вакцини), знешкоджені екзотоксини бактерій або отрути (анатоксини). Вакцини розрізняються за кількістю антигенів, які входять до їх складу: моновакцини і полівакцини (асоційовані). За видовим складом вакцини можуть бути бактеріальними, вірусними.

Живі вакцини містять ослаблені бактерії (бруцельозна, туляремійна, чумна, антивиразкова, туберкульозна) або віруси (проти натуральної віспи, жовтої лихоманки, сказу, поліомієліту, грипу, кору, епідемічного паротиту). Оскільки мутантні штами здатні репродукуватися в щепленому організмі і викликати короткочасну і невиражену інфекцію, живі вакцини (в основному моновакцини) більш імуногенність, створюють імунітет високої напруженості, що зберігається тривалий час. Так, противіспенна і туляремійна вакцини забезпечують 5-7-річний імунітет, протигрипозна - 6-8-місячний. На жаль, вони мають і ряд недоліків: високу реактогенність, аллергогенність, здатність викликати важкі ускладнення, в т.ч. генералізацію вакцинного процесу.

Убиті вакцини (моно- і полі-) використовуються для профілактики тифу, паратифів, коклюшу, холери, лептоспірозу, дизентерії, грипу, поліомієліту, кліщового енцефаліту та ін. Ці вакцини відрізняються невисокою імуногенністю, створюють нетривалий імунітет (до 1 року), ймовірно з -за технологічної денатурації антигенів.

Повні антигени мікробів, очищені від домішок, являють собою хімічні вакцини. Вони характеризуються низькою реактогенністю, по ефективності перевершують убиті вакцини. Застосовуються для профілактики черевного тифу, паратифів А і В (вакцина ТАВte з правцевим анатоксином), кашлюку, туберкульозу.