Краплі для очей: як обрати
Краплі для очей - найпоширеніша лікарська форма для лікування офтальмологічних хвороб. Число захворювань очей у всьому світі неухильно збільшується. Пов'язано це зі старінням населення, з активним поширенням комп'ютерних технологій у всіх сферах життя. У зв'язку з цим, затребуваність препаратів для лікування очей також зростає. Краплі призначені для інстиляції на очне яблуко, на кон'юнктиву або кон'юнктивальний мішок.
До складу сучасних очних крапель входять різні інгредієнти:
- вітамінні комплекси;
- антибіотики;
- алкалоїдні солі;
- хлористий натрій (натрій хлор).
Випускаються препарати в скляних флаконах, в оригінальних контейнерах, в одноразових тюбиках-крапельницях, в пластикових флаконах. Якість препаратів оцінюється за різними показниками - по прозорості розчину і його стерильності, по в'язкості, ізогідрічності, ізотонічности, а також по відсутності механічних включень в розчині. Прозорість розчину визначається шляхом візуальної перевірки. Розчин повинен бути прозорим і не мати сторонніх включень. Готова лікарська форма може бути недостатньо стабільною, для того, щоб виправити ситуацію використовуються таблетки для розчинення або порошки для суспендування в стерильному середовищі. У підсумку готові препарати легко приймають стабільну форму. Очні краплі швидко вимиваються сльозою, тому ліки можуть всмоктуватися погано, і мати низьку ефективність. Показники в'язкості для крапель в нормативної документації не прописані, є лише рекомендовані показники - від 15 до 30 сп. Для того, щоб добитися таких показників, виробники додають в розчин загусники (наприклад, полікініловий спирт).
Краплі для очей повинні мати показник кислотності, схожий з людською сльозою, в межах 7,4-7,6 рН. Для того, щоб стабілізувати лікувальний розчин, в нього додають буферні системи, і значення рН в них повинні бути максимально наближені до фізіологічного рівня. В такому разі не буде розкладання препарату, не утворюється осад. Величина осмотичного тиску в очних краплях повинна відповідати слізній рідині, в межах 360 мОсм / кг. Ефективними будуть і розчини з трохи більшими або трохи низькими показники. Відчуття дискомфорту не викличуть, наприклад, і розчини в концентрації 0,6-2% (натрій хлористий). Для регулювання осмотичного тиску в краплі додають різні допоміжні речовини. Головна вимога - ці речовини не повинні викликати роздратування і знижувати терапевтичний ефект препарату.
Ще один показник – стерильність. Це одна з головних вимог до очних крапель. Якщо упаковка розрахована на багаторазове застосування, краплі очні повинні зберігати свою стерильність протягом всього терміну використання. Стерильність забезпечує застосування консервантів, ефективних методів стерилізації.Краплі для очей без консервантів найчастіше випускаються в одноразових контейнерах.
Класифікація крапель для лікування очей
До складу будь-яких очних крапель входить активна лікувальна речовина, а також допоміжні компоненти, які допомагають підтримувати стабільність препарату. Важливо враховувати, що додаткові речовини можуть викликати алергію і негативним чином впливати на тканини очного яблука. Режим застосування конкретних ліків повинен визначати лікар, враховуючи особливості захворювання пацієнта. Наприклад, при гострих запалення краплі в очі закопують до 12 разів день, тоді як при хронічних хворобах більше 2-3 в день краплі застосовувати не можна.
Класифікація ліків проводиться за різними підставами, виділяють:
- засоби для лікування інфекційних хвороб очей (протигрибкові, противірусні, антисептики);
- засоби для зняття запалення (стероїдні і нестероїдні препарати, хлорид натрію для промивання); засоби для лікування глаукоми (нейропротектори, засоби для стимуляції відтоку і пригнічують продукцію);
- засоби проти алергії (блокатори гістамінових рецепторів, стабілізатори мембрани, судинозвужувальні засоби);
- засоби для зволоження очей (штучна сльоза);
- місцеві анестетики;
- засоби для профілактики і лікування катаракти;
- діагностичні засоби.
Якщо ви вирішили купити краплі для очей за низкою ціною, краще це робити в аптеці.