Спазмолітики і пропульсанти
Спазмолітики - це медичні препарати, які використовуються для полегшення болю і м'язових спазмів в кишечнику або для стимуляції проходження їжі через травний тракт. Їжа рухається по травному тракту, тому що м'язи напружуються, а потім розслабляються по всій довжині кишечника. Ці м'язові скорочення не контролюються свідомістю і викликаються різними хімічними речовинами, які взаємодіють з рецепторами клітин м'язів. Однак у випадках на кшталт синдрому роздратованого кишечника частота скорочень (перистальтичних хвиль) може відбуватися занадто часто і викликати такі симптоми, як болі в животі, спазми, коліки і здуття живота.
Активні речовини, що входять до складу спазмолітиків, впливають на скорочення м'язів, за допомогою яких їжа переміщається через травний тракт. Тому вони використовуються для лікування станів, викликаних порушеннями в роботі перистальтики, включаючи синдром роздратованого кишечника і дивертикул травного тракту. У деяких випадках спазмолітичні препарати можуть використовуватися для полегшення симптомів невиразкової диспепсії. Спазмолітики, що стимулюють моторику, також застосовуються при лікуванні ГЕРХ, при якій вміст шлунку потрапляє в стравохід і травмує його.
Як правило, якщо хворий скаржиться на дискомфорт в області живота і таза, на здуття живота, порушення в роботі кишечника, перед призначенням спазмолітичних лікарських засобів лікар може порекомендувати йому змінити свій раціон, наприклад, скоротити кількість клітковини. Це може допомогти нормалізувати м'язові скорочення травного тракту у людей з синдромом подразненого кишечника. Також лікар може порадити знизити споживання алкоголю і тютюну і пропити заспокійливе (бо стрес також може викликати порушення в роботі травного тракту). Якщо ж перераховані вище заходи не допомагають, лікар призначає спазмолітики.
Типи спазмолітиків
Спазмолітики можна розділити на три групи:
- засоби, які регулюють скорочення гладкої мускулатури стравоходу (міотропні);
- холіноблокуючі препарати (антигістамінні і засоби для лікування екстрапірамідних розладів);
- речовини, що стимулюють моторику шлунково-кишкового тракту.
Всі три види спазмолітиків можуть використовуватися для полегшення болю в животі, яка виникає при синдромі подразненого кишечника або дивертикулах стравоходу. Іноді спазмолітики використовуються, щоб зняти симптоми, викликані порушенням нормальної діяльності шлунку і рефлюкс-езофагітом.
Препарати, безпосередньо впливаючі на гладку мускулатуру травного тракту, або міотропні спазмолітики забезпечують безпосередню дію на гладкі м'язи шлунку і кишечника, змушуючи їх розслаблятися і тим самим знімаючи біль. Як правило, міотропні спазмолітичні препарати приймаються перорально. Ліки, що містять невеликі дози засобів, які регулюють скорочення мускулатури стравоходу, можуть бути доступні без рецепта. Деякі спазмолітики додатково можуть містити засоби, що збільшують обсяг кишкового вмісту. При їх прийомі необхідно пити багато рідини, інакше може статися закупорка кишечника. Крім того, не рекомендується приймати такі спазмолітичні препарати перед сном.
Засоби, що регулюють скорочення мускулатури стравоходу, іноді в якості побічних ефектів можуть викликати головний біль або нудоту. У цю групу входять активні речовини:
Вважається, що масло з м'яти перцевої працює, зменшуючи потрапляння кальцію в м'язові клітини, що призводить до розслаблення м'язів. Капсули з кишковорозчинною оболонкою краще просто чистого масла, так як дозволяють доставити речовину прямо в товсту кишку. Правда, деякі лікарі вважають, що лікарська дія олії м'яти перцевої непереконлива. Капсули м'яти перцевої часом можуть дратувати порожнину рота або стравохід, тому їх необхідно запити великою кількістю води.
Діючі речовини, що містяться в холіноблокуючих спазмолітичних засобах, працюють, блокуючи надходження хімічних речовин, що викликають скорочення стінок стравоходу, на рецептори м'язових клітин. Такий тип спазмолітиків може зменшити м'язові спазми шляхом скорочення передачі нервових сигналів на стінку кишечника. Зазвичай їх приймають перорально, продають як за рецептом, так і без.
Побічні ефекти холінолітичних спазмолітиків можуть включати головний біль, запор, сухість у роті, почервоніння шкіри, погіршення зору. Також можуть ускладнювати сечовипускання. Діти і літні люди особливо схильні до ризику розвитку побічних ефектів.
Якщо ви хочете купити спазмолітики, це краще за все робити в аптеці. Вживати препарати даної групи можна виключно за дозволом лікаря.