Ліки від стресу
Стрес – природна реакція на різку зміну обстановки або важливих для людини аспектів життя, адаптація до змін. Механізм адаптації може порушуватися і приводити стан в хронічну форму. Частий або постійний стрес призводить до поведінкових, психологічних, психічних і фізіологічних розладів. Якщо розлад виявлено на початковій стадії, то симптоми піддаються швидкому усуненню.
На цьому етапі захворювання для терапії використовуються:
- Медпрепарати на основі рослинних екстрактів – засоби, які виробляються з меліси, ромашки, собачої кропиви.
- Вітамінні і мінеральні комплекси - корисними будуть вітаміни груп В, С, Е, а також калій і магній. Ці мікроелементи здатні зменшити прояви стресу.
- Біологічно активні добавки (БАДи) – вони не є основою лікування, але можуть бути корисні як добавки до раціону харчування.
У випадках, коли спостерігаються більш гострі реакції стресу, або він вже перейшов в стадію депресії, в якості лікувальних засобів використовують:
- Анксиолітики – нормалізують роботу і активізують нервову систему, не викликаючи звикання.
- Антидепресанти – заспокоюють, знімають тривогу, борються з апатією і загальмованістю.
- Нейролептики (антипсихотичні) – пригнічують почуття страху і агресію, знижують реакцію на зовнішні подразники.
- Транквілізатори - психотропні засоби, що знімають тривогу, страх.
- Ноотропи – медпрепарати, які покращують роботу мозку.
На жаль, не існує методів, які гарантують повне уникнення стресів. Але, профілактика порушення адаптації включає в себе позитивний погляд на події, що відбуваються, ведення здорового способу життя, гнучке ставлення до неприємних життєвих ситуацій. Варто врахувати, що стрес не є «накручуванням» себе по якомусь приводу. Цей стан виникає як у дорослих, так і у дітей і навіть тварин.
Засоби проти стресу і порушення адаптації
Схема медикаментозної терапії розладів підбирається індивідуально в кожному окремому випадку. На підбір курсу можуть впливати такі чинники, як список симптомів, причини напруги, ступінь тяжкості і тривалість захворювання, і навіть ціна препаратів від стресу. Якщо всі нелікарські методи виявилися безсилі, слід за допомогою лікаря підібрати відповідний лікарський препарат. Багато таблеток «від стресу» продаються в аптеках без рецепта, проте все одно необхідно проконсультуватися з фахівцем, перш ніж починати їх приймати.
Класифікація ліків від стресу:
- Препарати з супутньою заспокійливою дією. Щоб знизити нервозність і хоча б трохи заспокоїтися, можна приймати ноотропи – засоби, що покращують концентрацію і стимулюють розумову діяльність. До таких відноситься Біфрен, Гліцисед і деякі інші.
- Лікарські засоби на основі рослинних компонентів. Екстракти багатьох рослин володіють м'якою заспокійливою дією. Найбільш відомі фітопрепарати для допомоги організму при стресі робляться на основі пустирника, валеріани, меліси, ромашки, шавлії.
- Вітаміни та мінерали. Брак деяких вітамінів і мінералів може посилити прояви стресу. У легких випадках буває досить підібрати підходящий антистресовий комплекс, щоб справа пішла на лад. Такі комплекси містять підвищені дози вітамінів, необхідних для роботи нервової системи. В першу чергу це вітаміни групи В, вітамін С, який підтримує імунітет, вітамін Е, кальцій, калій і магній.
- Гомеопатичні засоби та БАДи. Існує чимало біодобавок і гомеопатичних засобів (наприклад, «Тенотен») для боротьби зі стресом, хоча оцінити ефективність цієї групи препаратів в цілому складно - їх склад і дія різноманітні. Велика частина БАДів для боротьби зі стресом містить витяжки з тонізуючих (елеутерокок, женьшень) або заспокійливих (ромашка, меліса) рослин. Навряд чи такі засоби можна розглядати як основу терапії, проте в якості доповнення вони не принесуть шкоди.
- Безрецептурні анксіолитики. Перераховані вище препарати назвати повноцінними лікарськими засобами для лікування стресу можна з натяжкою: вони швидше борються з окремими його проявами, але не вирішують проблему як таку. До того ж часто справляють гнітючий вплив на нервову систему, викликають сонливість, притупляють реакцію. До безрецептурних препаратів терапевтичної дії можна віднести, наприклад, анксіолитики селективної дії (наприклад, «Афобазол»). Такі засоби не тільки усувають всі відомі симптоми стресу - тривожність, напруженість, соматичні, вегетативні порушення - а й сприяють відновленню нормальної роботи нервової системи, а також надають на неї активізуючий вплив. Препарати не викликають сонливості, звикання, практично не мають протипоказань і побічних ефектів (на відміну від рецептурних препаратів, про які ми поговоримо далі).
- Антидепресанти і нейролептики. Прийом подібних засобів – крайній захід. Такі препарати призначають для лікування важкого стресу і депресії. Їх не можна придбати в аптеці без рецепта і приймати без лікарського контролю. Механізм дії антидепресантів такий, що ефект проявляється далеко не відразу, іноді на це йдуть тижні, і поки засіб працює, лікар підбирає інші препарати і терапію для нормалізації стану. Іноді ліки не дають бажаного ефекту і доводиться підбирати інше. Це, дійсно, непросто, тому і вибір ліків, і визначення дозування можливі тільки після всебічного обстеження.
За рецептом продаються і такі сильні засоби від стресу, як нейролептики. Нейролептики знижують інтенсивність реакції на зовнішні подразники, допомагають зняти збудження – іншими словами, «загальмовують». У препаратів маса протипоказань і побічних ефектів. До останніх можна віднести, наприклад, звикання. Їх призначають лише тоді, коли користь значно перевершує побічні ефекти.
Чарівної таблетки, яка вирішувала б всі проблеми, поки не існує. Тривога, дратівливість, панічні атаки і пригніченість - лише прояви впливу якогось травмуючого фактору. Це саме той випадок, коли потрібно шукати причину, а не ліквідувати наслідки. Однак всі перераховані вище засоби і методи допомагають адаптуватися до стресу і, в кінцевому підсумку, знайти в собі сили щось змінити в своєму житті.