Кровоспинні препарати
Втрачати кров - все одно, що втрачати життя. Забезпечуючи організму харчування, кисень і енергію для життя, вона циркулює в замкнутій системі кровообігу і не повинна контактувати з навколишнім середовищем. Але цілісність наших капілярів, артерій і вен може порушуватись. До факторів ризику відносяться травми, хірургічне лікування, вроджені патології і придбані захворювання. Кровоспинні препарати - група лікарських засобів, що мають здатність впливати на згортаючу систему крові і прискорювати процес коагуляції (згортання). При зовнішньому або внутрішньому застосуванні дозволяють зупинити витікання крові з пошкодженої судини, паренхіми або порожнини органу.
Побутові мікротравми не становлять небезпеки для здоров'я, з порізами та синцями можливо впоратися самостійно в домашніх умовах. Але зовнішні і внутрішні кровотечі з масивною крововтратою (від 1000 до 1500-2000 мл крові) становлять пряму небезпеку для життя людини. Залишатися вдома в такому стані – неприпустимо. Своєчасно надана допомога в умовах реанімації або стаціонару дозволяє уникнути необоротних ускладнень і врятувати життя людини. До складу будь-якої гемостатичної терапії входять кровоспинні засоби, купити які можна в «Першій соціальній аптеці». Люди з вродженими порушеннями згортання крові мають можливість придбати під замовлення препарати, необхідні для замісної терапії і постійної реабілітації.
Захворювання і стани, які загрожують розвитком кровотеч:
- геморой;
- гіперменорея (рясна менструація);
- фіброміома матки;
- цироз печінки;
- виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки;
- гострий гепатит;
- геморагічний діатез;
- гемофілія;
- тромбоцитопенічна пурпура;
- знижена здатність крові до згущування;
- гостра променева хвороба;
- лейкоз, онкологія;
- оперативне втручання, аборт (ДВС-синдром);
- післяопераційний період;
- післяпологовий період;
- недоношений стан у передчасно народжених немовлят.
Лікарські форми і види дії кровоспинних препаратів
В залежності від форми випуску, ліки можуть бути:
- Губки і порошки для зовнішнього застосування (місцево). Місцева дія розвивається після безпосереднього контакту лікарського засобу з рани поверхнею.
- Таблетки, порошки та фітопрепарати для внутрішнього прийому (резорбтивної дії). Резорбтивна дія починається після всмоктування таблетованих і порошкових препаратів в кров через кишечник.
- Розчини для внутрішньом'язових, внутрішньовенних ін'єкцій та інфузій (системно). Системний вплив поширюється на згортаючу систему крові і організм в цілому. Починається цей процес негайно після внутрішньовенного або інфузійного (крапельного) введення препарату в кровообіг або внутрішньом'язової ін'єкції.
Асортимент цієї групи представлений як простими і доступними лікарськими засобами - так і складними дорогими речовинами, отриманими методами генної інженерії. З цієї причини ціни на кровоспинні препарати вельми істотно відрізняються від вартості рецептурних антигеморагічних засобів, необхідних для регулярної замісної терапії.
Класифікація засобів:
- Амінокислоти (інгібітори фібринолізу). Амінокапронова кислота – порошок оральний, таблетки, розчин для інфузій. Транексамова кислота – таблетки «Віданол» і «Транексам», розчини для ін'єкцій «Гемаксам», «Гемотран», «Сангера», «Неотранекс», «Трамікс», «Транестат», «Тугина». Амінометілбензойна кислота (амбен): губка гемостатична з амбеном.
- Вітаміни. Менадіон натрію: розчин для ін'єкцій «Вікасол». Фітоменадіон (вітамін К1): розчин для ін'єкцій
- Фітопрепарати (трави). Перцю водного екстракт, кропиви листя, деревію трава.
- Стимулятори тромбопоезу. Етамзилат - таблетки і розчин для ін'єкцій «Дицинон», розчин для ін'єкцій «Етамзилат».
- Інгібітори протеїнази. Апротинін – розчин для ін'єкцій «Контривен».
- Фактори згортання крові. Мороктоког альфа - порошок для розчину для ін'єкцій «Рефакто АФ», Ептаког альфа - порошок для розчину для ін'єкцій «НовоСевен», протромбіновий комплекс людини (тромбін) - порошок для розчину для ін'єкцій «Октаплекс».
- Агоністи тромбопоетінових рецепторів. Ельтромбопаг - таблетки «Револад».
Для припинення кровотечі також застосовуються місцеві гемостатики.
Капілярні кровотечі
Під капілярними кровотечами маються на увазі незначні крововтрати, що виникають в домашніх умовах і при побутових обставинах. Це неглибокі подряпини, порізи, садна, пошкодження шкіри в процесі манікюру або педикюру, а також кровотеча з носа. І оскільки ступінь травматизації шкірного покриву або слизової оболонки в таких випадках незначна, кровоспинні засоби для ран побутового характеру обмежуються зовнішнім застосуванням.
Для зупинки кровотечі з порізу або садна необхідно прикласти до травмованої поверхні шматочок вати, змочений в перекисі водню. Зупинити капілярну кровотеча також допоможе рідина «Гемостаб» на основі алюмінію хлориду. Якщо площа поверхні, що кровоточить велика, підходящим варіантом для аплікації стане коллагенова губка в формі пластини.
Схильність до частих епізодів носової кровотечі пояснюється підвищеною крихкістю капілярів. Найчастіше ця особливість є спадковою. Щоб зупинити носову кровотечу, рекомендується закласти в ніздрю змочену в 3% перекису водню ватяну турунду. Після чого закинути голову. У такому положенні легше зупинити процес. Але тільки злегка закинути, щоб не допустити потрапляння крові в носоглотку і не спровокувати подальше заковтування або напад кашлю.
У домашній аптечці обов'язково повинні бути присутніми зовнішні кровоспинні препарати, ціни на які є найбільш доступними. Для зменшення проникності і ламкості капілярів рекомендується приймати таблетки «Аскорутин»: комбінований препарат рутина і аскорбінової кислоти (вітаміну С). Невисока вартість робить його доступним, але якісним засобом профілактики.
Носова кровотеча, що виникла під час гіпертонічного кризу, завжди розцінюється як бажана захисна реакція організму. Тому що дозволяє уникнути крововиливу (геморагії) в мозок - а значить, геморагічного інсульту. Внутрішньомозковий крововилив призводить до гематоми і набряку мозку, в умовах чого гинуть нейрони: нервові клітини. Загибель нейронів мозку має катастрофічні наслідки для організму, оскільки означає часткову або повну втрату найважливіших життєвих функцій: мовної, ковтальної, розумової, рухової.
Факт мозкового крововиливу неозброєним оком не побачиш. Але знання клінічної картини дає можливість вчасно зреагувати. До характерних симптомів геморагічного інсульту відносяться: утруднення міміки обличчя і ковтання, запаморочення, загальмованість мови і дій, раптова втрата гостроти зору, неможливість триматися на ногах і ходити, оніміння правої або лівої половини тіла. Помітивши один або кілька з названих симптомів, слід негайно викликати "швидку". Тільки в лікарні стане можливим побачити вогнище крововиливу за допомогою комп'ютерної томографії (КТ) та магнітно-резонансної томографії (МРТ).
В умовах реанімації кровоспинні ліки (внутрішньом'язові або внутрішньовенні ін'єкції Дицинона, внутрішньом'язові ін'єкції Вікасол) застосовуються поряд з знеболюючими, гіпотензивними (що знижують тиск) і ангіопротекторними (зміцнюють судини) препаратами. Оскільки крововилив вже стався, працювати доведеться з його наслідками. Тому основні заходи інтенсивної терапії спрямовані на зменшення набряку мозкових тканин, швидку нормалізацію артеріального тиску і підтримання життєво важливих функцій організму. Велика геморагія ставить на розгляд питання про нейрохірургічне втручання з метою видалення кров'яних згустків і некротизованих (відмерлих) тканин мозку. Якщо протипоказань немає, а консервативна терапія не покращує стан пацієнта - така операція рекомендована в перші 24-48 годин після крововиливу.
Кровоспинні препарати при пораненнях і травмах
Застосовувані в військово-польовій практиці кровоспинні засоби для ран травматичного походження не обмежуються ін'єкційними і інфузійними формами. У наш час спостерігається тенденція відходу від традиційних джгутів для зупинки артеріальних кровотеч. Це пояснюється сильним травмуючим ефектом джгутів. Оскільки найчастіше накладання джгута провокує некроз - і стає причиною ампутації кінцівки. Однак в разі того, що б'є фонтаном кровотечі з артерії джгут рятує життя і відмова від його застосування неприпустимий.
Все частіше застосовуються гемостатичні засоби в формі порошків та гелів. Один з таких гемостатиків - порошок «Гемостоп». Застосовується при великих ранах і травмах великих судин. Засипана порошком рана прикривається перев'язувальним матеріалом. Також використовуються пластирі для накладання на відкриту ранову поверхню. Разом з гемостатичною функцією, деякі такі пластирі мають ранозагоювальні властивості.
Ускладнення кровотеч з масивною крововтратою
- гіповолемія (зниження об'єму циркулюючої крові);
- згущення крові з підвищенням ризику тромбоутворення;
- зневоднення організму;
- колапс (значне падіння артеріального тиску);
- гіпоксія (кисневе голодування органів);
- погіршення серцевої діяльності;
- набряк легенів і розвиток дихальної недостатності;
- анемія (недокрів'я).
Кожен з цих станів є небезпечним. Разом узяті, вони представляють серйозну загрозу життю. Тільки своєчасно і коректно купірувати зовнішнє або внутрішнє кровотеча, можливо не допустити ці небезпечні наслідки і зберегти життя людини. А замісна терапія пацієнтів з вродженим дефіцитом факторів згортання крові допоможе скоротити частоту геморагічних явищ і поліпшити якість життя.