Гормональні мазі
Мазі на основі гормонів все впевненіше і впевненіше входять у наше життя, завдяки своїм властивостям усувати на шкірі безлічі хворобливих проявів. В аптеках вони є у вільному продажу, видаються без рецептів, придбати їх може будь-хто.
До складу гормональних мазевих препаратів входять гормони кори надниркових залоз - глюкокортикоїди (глюкокортикоїди). Ці речовини мають:
- потужну протишокову дію;
- усувають наслідки стресу в організмі;
- діють на виражені запальні реакції;
- переривають патологічний ланцюг алергійних процесів;
- впливають на обмін речовин і стабілізують імунітет.
У практичній медицині звернули увагу на те, що при попаданні на шкіру ці речовини усували наслідки деяких захворювань, що проявляються висипами, тріщинами, виразками, появою різних утворень. Гормони стали додаватися в мазеві основи і креми, але призначати мазі з вмістом кортикостероїдів повинен тільки лікар.
Використання гормональних мазей в практиці лікування дерматологічних захворювань
Глюкокортикоїдні зовнішні мазеві засоби застосовуються при:
- Зовнішніх запальних процесах шкіри і слизових – дерматитах.
- В офтальмологічній практиці при кон'юнктивітах, блефаритах, кератитах, іритах і іридоциклітах. Дерматитах з алергічним компонентом.
- Свербінні, викликаному екземою, в тому числі на тлі варикозної хвороби.
- Місцевих набряках (за рахунок зменшення проникності капілярів).
- Псоріазі.
- Плоскому і еритематозному лишаї.
- Себорейному дерматиті.
- Нейродерміті.
- Дискоїдному червоному вовчаку.
Кортикостероїди в складі комплексних мазевих складів застосовується в паразитології, лікуванні гнійничкових захворювань шкірних покривів. Деякі мазі спеціально виготовляють для застосування в області шкіри обличчя. У цьому випадку відсоток вмісту лікувальних інгредієнтів нижче. В мазь додаються спеціальні речовини, що мають властивості поліпшення живлення і пом'якшення. В цьому випадку вона набуває властивостей крему (лікувальний ефект трохи нижче), що значно зменшує можливість небажаних наслідків застосування.
Патологічні шкірні проблеми у дітей вимагають призначення тих же лікарських речовин, які застосовуються в гормональних мазі для дорослих. У деяких випадках дози гормонів зменшують. Не слід захоплюватися тривалим застосуванням мазевих препаратів. При позитивному ефекті слід скасовувати їх і переходити на більш нейтральні засоби.
Застереження при застосуванні гормональних мазей
Деякі автори ділять мазеві препарати з кортикостероїдами на: слабкі, помірні, сильнодіючі і з максимальною активністю. Це не зовсім вірний розподіл. Кожна мазь підбирається індивідуально і сила її ефекту спирається на дозу основного діючого інгредієнта, кратність використання, кількість речовини і площу дотику. Має значення виробник препарату, термін використання, правила зберігання та інші нюанси.
На тлі терапевтичних властивостей часто з'являються і небажані наслідки застосування, при яких потрібно відмова від препарату, а іноді – і додаткове лікування побічних ефектів. Частота ускладнень, що виникають при використанні глюкокортикоїдних мазевих структур, збільшується при самолікуванні. Деякі пацієнти, виконуючи призначення лікаря, необгрунтовано продовжують застосування гормональних мазей. Це може принести шкоду і неприємні наслідки.
Побічні ефекти гормональних мазей:
- Вугрові запальні процеси на шкірі обличчя.
- Атрофічні процеси у вигляді смуг (стрий).
- Зміна забарвлення у вигляді вираженого почервоніння (еритеми), пігментних плям різних розмірів.
- Пухлинні ускладнення.
- Парадоксальне уповільнення загоєння і відновлення ранових процесів.
- Приєднання до основної патології грибкових, вірусних і бактеріальних уражень.
- Випадання, або навпаки – надмірне збільшення кількості волосся.
- Розвиток катаракти, глаукоми (при використанні мазей в лікуванні хвороб очей).
- Повернення проявів захворювань на тлі скасування ліків.
- Набряк і крововиливи в підшкірну клітковину.
- Видиме розширення дрібних судин у вигляді зірочок, фігурок (телеангіектазії).
- Свербіж, лущення, утворення бульбашок з рідиною, іноді з гнійним вмістом.
- Пітниця.
У деяких випадках мазі з вмістом гормонів мають обмежене застосування, або зовсім протипоказані. Кожен випадок призначення, скасування і заборони використання повинен контролюватися лікарем. Тому що, навіть при одному захворюванні у деяких хворих можуть бути різні підходи до застосування одного і того ж препарату.
Основні протипоказання:
- гострі інфекційні та вірусні захворювання, особливо ті, що призводять до важкого стану пацієнта;
- надчутливість до основних складових мазі;
- вагітність;
- туберкульоз, що проявляється на поверхні шкіри;
- сифілітичні висипання та патологічні елементи;
- відкриті ранові процеси;
- ерозії і трофічні виразки;
- цукровий діабет (для гідрокортизону).
Додаткові протипоказання застосування в дитячому віці: напередодні і після проведення щеплень протягом тижня (або більше, при ускладненні) та грудний вік дитини (до 1 року). Крім того, не слід наносити ліки в області обличчя, шиї та природних складок шкірного покриву; наявність рожевих вугрів.
При необхідності лікування під час вагітності та при грудному вигодовуванні допускається, але в разі очікування ефекту, який значно перевершує наявний ризик для розвитку дитини. Перед призначенням лікар зобов'язаний попередити жінку про можливі наслідки. Адже гормональні препарати здатні проникати в кров навіть через шкіру, проходити через плацентарний бар'єр. Ця особливість накладає обмеження на різноманітність і кількість застосовуваних ліків на мазевих основах. Після пологів за дитиною потрібне особливе спостереження, через можливі ускладнення з боку функцій надниркових залоз. Якщо необхідність використання кортикостероїдних мазей є в період годування грудьми, то жінці слід тимчасово припинити давати дитині грудне молоко.