Судинні препарати
Основою лікування і профілактики судинних захворювань є все-таки медикаментозна терапія. Поєднання медикаментозної терапії з немедикаментозними методами (корекція способу життя, гімнастика, дієта) і супутньої терапією (компресійний трикотаж) дозволяє забезпечити максимальний вплив як на причину розвитку варикозу та інших патологій цієї групи, так і на зменшення його симптоматичних проявів (болі, тяжкості, набряків, судом в ногах) . Провідну роль в сучасному медикаментозному лікуванні і профілактиці грають системні венотонізуючі засоби (венотоніки), що приймаються перорально.
Механізм їх дії спрямований на корекцію порушень в роботі системи венозного кровообігу, які є причиною розвитку захворювання, а саме:
- порушення венозного тонусу (роботи судинних клапанів, які в нормі перешкоджають зворотному току крові в ногах);
- стоншування і слабшання стінок судин (під тиском крові в венах);
- згущення крові (підвищення її в'язкості і схильності до утворення тромбів).
Лікувальний ефект від застосування венотоніків в таблетках має системний характер - тобто сприяє оздоровленню судин по всьому організму, впливаючи на венозну систему в цілому. Завдяки цьому системні венотоникі, як правило, мають більш виражену і тривалу дію на симптоми варикозу - на відміну, наприклад, від зовнішніх венотоників в формі гелів, мазей, які діють нетривалий час і виключно в місці нанесення. Системні венотонікіи - досить велика група препаратів. Як правило, більшість з них отримано шляхом переробки лікарської рослинної сировини, адже найбільш активними в ангіопротекторах є саме компоненти рослинного походження: флавоноїди (Діосмін, Гесперидин, Авикулярин, Кверцетин, Рутин і інші), екстракт кінського каштана (містить есцин), екстракт шипшини (містить вітамін С) і інші. Виходячи з кількості активних ангіопротекторів в складі, всі системні венотоникі можна розділити на монопрепарати (наприклад, що містять тільки флавоноїди, тільки есцин або тільки рутин) та комбіновані, що складаються з декількох активних ангиопротекторов - наприклад, флавоноїди, посилені есцином і вітаміном С. Перевагою комбінованих венотоніків є те, що вони здатні надавати весь комплекс необхідних для лікування варикозу дій «в одній таблетці»: венотонизирующее, ангіопротекторну (зміцнення стінок вен і капі ляров) і антиагрегантну (зниження в'язкості крові).
Як обрати препарати для лікування судин
Як допоміжна (супутня) терапя варикозу також можуть використовуватися і деякі інші засоби.
- Нестероїдні протизапальні препарати: на основі ацетилсаліцилової кислоти, диклофенаку, а також рослини Гінкго білоба. Їх призначають для терапії супутніх запальних процесів або для симптоматичного лікування, спрямованого на усунення больових симптомів в ногах при варикозі.
- Зовнішні венотонізуючі засоби. До них відносяться мазі, гелі, креми для зовнішнього застосування, які допомагають полегшити симптоми варикозу: втоми, тяжкості, набряклості ніг. Найпопулярніші зовнішні венотоникі - це звичайні гелі та мазі на основі гепарину, троксерутину та ін.
Різноманітність засобів для лікування та профілактики хвороб судин нерідко призводить до того, що людина губиться і не знає, який саме препарат краще вибрати. Без сумніву, будь-які ліки мають бути призначені лікарем, а у випадку з варикозом консультація з фахівцем просто необхідна. При цьому лікаря слід обов'язково поінформувати про всі прийнятих на момент звернення лікарські засоби, щоб він міг призначити адекватне лікування з урахуванням збереження терапевтичного ефекту всіх одночасно прийнятих пацієнтом ліків. Згідно українським і європейським флебологічним стандартам, для системної терапії варикозу обов'язково необхідний комплексний підхід
Основні критерії вибору препаратів:
- Венотонізуюча дія. Дає можливість боротися з неспроможністю клапанного апарату судин. У нормі кров рухається по судинах ніг знизу-вгору - проти дії сили земного тяжіння. Це відбувається завдяки скороченню литкових м'язів в процесі руху і фізичних навантажень, а також завдяки наявності спеціальних клапанів на внутрішній поверхні стінки вени, які перешкоджають зворотному току крові. Однак під впливом різного роду провокуючих чинників клапани слабшають і починають пропускати кров в зворотному напрямку. В результаті в поверхневих венах накопичується надлишковий обсяг крові, що призводить до поступового розтягування їх стінок.
- Ангіопротекторна дія. Направлена на зміцнення розтягнулися стінок судин - відновлення їх пружності та еластичності. Під тиском венозного рефлюксу (патологічного скидання крові зверху-вниз) кров застоюється у венах, стінки судин стоншуються і рідина отримує можливість проникати в сусідні тканини. Виникають набряки, які, в свою чергу, призводять до порушення трофіки.
- Антиагрегантна дія. Направлена на боротьбу з трофічними порушеннями і на відновлення реологічних показників крові (зниження її в'язкості і ризику утворення тромбів). Так звана густа кров - це дуже частий супутник захворювання, адже не стільки небезпечний сам варикоз, скільки венозний тромбоз, що з'являється на його тлі. Порушення кровопостачання сприяє накопиченню в дрібних кровоносних судинах продуктів метаболізму, це викликає згущення крові, провокує появу вільних радикалів і медіаторів запальної реакції. Всі ці фактори в комплексі погіршують плинність крові і призводять до її згущення. В ідеалі системний венотонізуючий препарат повинен працювати одночасно у всіх напрямках, щоб досягти найкращого ефекту без прийому додаткових препаратів. Як правило, це перевага також забезпечує більш компактний курс лікування (оскільки діє відразу на всі аспекти проблеми варикозу) і хорошу економію коштів.
Засоби для судин купувати можна лише в аптеці і тільки після консультації з лікарем.