Рецептурні препарати
Переважну частину найбільш безпечних ліків дозволено продавати в аптеці без рецепта лікаря. Проте в багатьох мережах без дозволу можуть відпускати навіть ті препарати, які вимагають призначень, наприклад антибіотики. Для когось це може здатися зручним (наприклад, не треба чекати в черзі або платити за прийом в приватній клініці) але ціною комфорту може стати ваше здоров'я. Рецептурні препарати повинен призначати тільки лікар!
Згідно статистичним даним, на частку засобів, які відпускаються без рецепту, припадає до 70% об`ємів продажів в аптечних мережах України. Тисячі найменувань фармпрепаратів відпускаються сьогодні з полиць аптек без письмового призначення лікаря – від жарознижувальних до деяких снодійних препаратів та ліків, що підвищують потенцію. В Європі і Північній Америці, наприклад, ситуація прямо протилежна: доля продажів безрецептурних засобів там не перевищує 10% - як правило, це засоби першої необхідності при високій температурі, гострому болю, алергії. До них відносяться жарознижуючі (парацетамол), слабкі знеболюючі у вигляді комбінованих препаратів, що містять ібупрофен, а також протиалергійні медикаменти. На жаль, більшість українців вважає, що самолікування - кращий спосіб швидкого надання медичної допомоги собі і своїм близьким. Ця думка добре відображає проблему низької грамотності населення щодо використання лікарських препаратів – немає чіткого уявлення про механізми дії, можливі побічні явища, відмінності в терапевтичному ефекті в залежності від віку і супутніх захворювань, взаємодію з іншими ліками. Результатом є необгрунтовані призначення препаратів, самолікування і відсутність належної комунікації з лікуючим лікарем, прогресування захворювання і поява безлічі ускладнень. Але варто пам`ятати, що навіть препарати, які відпускаються без рецепта ,так само можуть завдати шкоди здоров'ю, якщо використовуються не за призначенням і не рекомендовані лікарем. Тому варто розглянути відмінності між цими двома категоріями.
Особливості застосування рецептурних лікарських засобів
До рецептурних препаратів відносять всі ліки, які суворо вимагають призначення лікаря і документа, що підтверджує, що саме Вам був виписаний даний засіб в певному дозуванні. Таким документом є рецепт. Цей документ може бути виданий як на лікарські засоби, розфасовані фабрично на заводі, так і для приготування безпосередньо в аптеці, і містить вказівки по пропорціям, в яких повинні бути взяті інгредієнти. При цьому перелік рецептурних препаратів затверджується наказом МОЗ, а станом на сьогоднішній день немає документа або законодавчо затвердженого порядку віднесення лікарського засобу до безрецептурного, тому працівникам аптек доводиться керуватися тільки вказівками виробника на упаковці.
Таким чином, головні відмінності даних засобів:
- Призначаються лікарем.
- Сильніше за дією (і мають суворі показання/протипоказання), ніж.
- Призначені для використання лише людиною, зазначеною в рецепті.
Якщо рецептурний препарат купується в аптеці для дитини, потрібно проявити особливу пильність, тому що навіть деякі безрецептурні ліки можуть викликати у дітей важкі побічні ефекти. Так, перед тим, як звертатися до лікаря, рекомендовано скласти перелік усіх засобів, які приймає маленький пацієнт, в тому числі БАДи, вітаміни. Список потрібно показувати лікарю або фармацевту, щоб фахівець визначив, наскільки безпечно одночасне застосування цих ліків.
Щоб уникнути передозування, звіряйте діючі компоненти (міжнародні назви) всіх прийнятих засобів. Не використовуйте одночасно декілька препаратів з однаковою діючою речовиною, це може привести до розвитку побічних ефектів. Також не забувайте суворо дотримуватись правил зберігання ліків, які вказані на упаковці та в інструкції по застосуванню. Порушення цих правил веде до зниження ефективності засобу та підвищенню ризику розвитку небажаних наслідків. Зберігати ліки слід лише в тій упаковці, в якій ви їх придбали, а після прочитання інструкції із застосування, необхідно знову вкласти її в упаковку.