Протиалергійні препарати
Антигістамінні засоби - це лікарські препарати, які спрямовані на придушення вільного гістаміну. При попаданні алергену в організм людини, ця речовина вивільняється з клітинного простору сполучної тканини, яка входить до складу імунної системи. Гістамін взаємодіє зі специфічними рецепторами, викликаючи свербіж, набряклість, висипи і інші прояви. За їх блокування якраз і відповідають сучасні засоби від алергії.
На сьогоднішній день існує 3 групи антигістамінних препаратів, кожна з яких має власну фармакокінетику, особливості застосування та принцип дії:
- 1 покоління – це лікарські засоби, які вступають зв'язок в Н1-рецепторами, за рахунок чого потрібні істотно більші дозування і значна частота прийому. Дані препарати знижують тонус м'язів, забезпечують седативну і снодійну дію, мають швидкий, але короткочасний ефект. Велика частина цих засобів є жиророзчинними, а досить широкий перелік побічних ефектів змушує фахівців поступово відмовлятися від них.
- 2 покоління – це більш досконалі засоби, у яких відсутній як седативний, так і холінолітичний ефект. Вони не мають негативного впливу на розумову діяльність і фізичну активність, забезпечуючи при цьому більш тривалий термін дії. У більшості випадків звикання не викликають, що дає можливість приймати їх протягом тривалого періоду. При припиненні прийому, лікувальний ефект триває ще близько 7-10 днів. Побічна дія - кардіотоксичні ефекти різної вираженості, що вимагає додаткового контролю серцевої діяльності.
- 3 покоління. Це найновіші лікарські засоби, які при попаданні в організм перетворюються в фармакологічно активні метаболіти. Вони не володіють кардіотоксичним і снодійним ефектом, тому практично не мають обмежень до застосування. Більшість з них має селективну дію.
При виборі препаратів проти алергії дуже важливо врахувати характер захворювання, тип алергену і можливу індивідуальну непереносимість окремих компонентів, тому їх призначенням повинна займатися виключно лікар.
Особливості застосування засобів від алергії дітьми і вагітними
Для терапії алергічних проявів у дітей застосовуються препарати всіх трьох поколінь. 1 генерація швидко виявляє лікувальний ефект і так само швидко виводиться з організму і використовується, як правило, в гострій фазі. 2 покоління відрізняється більш тривалою дією, тому приймається зазвичай 1 раз на добу. Що стосується 3 генерації, то вони призначаються при лікуванні хронічних процесів, так як препарати можуть перебувати в організмі дуже довго.
Вагітним, особливо в 1 триместрі, прийом засобів від алергії заборонений взагалі. У другому їх призначають виключно в крайніх випадках – в таких випадках краще обійтися народними засобами.