Препарати при клімаксі від припливів
Поступове згасання репродуктивної функції є абсолютно природним, непатологічним процесом. Однак у багатьох випадках воно пов'язане з серйозною гормональною перебудовою, яка не може не відбитися на самопочутті. Деяким настання клімаксу приносить лише незначні незручності, а для інших є серйозною причиною зміни способу життя і навіть появи психологічних і соціальних проблем.
Основними системами організму, які може торкнутися даний процес, є:
- кровоносна (припливи, відчуття жару);
- нервова (депресивність, дратівливість, порушення сну);
- сечостатева (прискорене сечовипускання, сухість піхви);
- шкіра (сухість, зморшки);
- кісткова (нестача кальцію, неміцність кісток);
- серцево-судинна (підвищення ризику інфарктів та інсультів).
Існує досить багато препаратів при клімаксі від припливів, покликаних пом'якшити перебіг постменопаузального періоду. У багатьох випадках застосовується гормональна терапія, а іноді дія ліків спрямована на боротьбу з окремими симптомами.
Гормональні препарати при клімаксі
При клімаксі і менопаузі застосовується гормональна терапія – це один з найпопулярніших способів боротися з проявами цього стану. У світі близько 45% жінок використовують подібні ліки для того, щоб відстрочити настання періоду. Суть методу полягає в прийомі невеликих доз відсутніх гормонів – естрогенів і прогестерону. Саме з їх дефіцитом пов'язана велика частина неприємних і небезпечних для жіночого здоров'я станів. Головними принципами терапії є використання синтетичних замінників, аналогічним натуральним гормонам, а також низькі дозування цих речовин.
Показання до призначення – різноманітні порушення з боку судинної системи (припливи, пітливість), психологічна нестабільність з виявленими гормональними причинами, остеопенія, генітоурінарний синдром. Рішення про актуальність менопаузальної гормональної терапії приймає лікар на підставі докладних даних: віку і тривалості постменопаузи, анамнезу, симптомів, необхідності профілактики, аналізів і т.д. Що стосується протипоказань, то це ракові захворювання, недостатність функціонування печінки або нирок, тромбоз, тромбоемболія, маткові кровотечі, важка стадія цукрового діабету і деякі інші. Серед побічних ефектів можуть виникати кровотечі, набухання молочних залоз, головні болі, стомлюваність, нудота, відчуття тяжкості в ногах. Дозування і графік прийому ліків при клімаксі, а також їх форма (таблетки або гелі, пластирі) призначаються в індивідуальному порядку.
В середньому тривалість менопаузальної гормонотерапії становить близько 5 років . Гормональна терапія при клімаксі допомагає навіть при важких проявах синдрому, усуваючи або послаблюючи все його ефекти, а також забезпечує профілактику пізніх порушень гормонального фону, в тому числі – остеопорозу, втрату кісткової тканини. Серед недоліків – значний список протипоказань.
Антидепресанти при лікуванні клімаксу
Прояви депресивних станів у клімактеричному періоді можуть бути пов'язані не тільки з гормональним дисбалансом, який провокує зниження рівня серотоніну, «гормону щастя». Багато жінок важко переживають настання менопаузи через зміни власного соціального становища, а фізичні прояви посилюють психологічний дискомфорт. При цьому легкі форми депресії можна лікувати навіть рослинними препаратами, наприклад, на основі звіробою. Деякі лікарі дотримуються думки, що антидепресанти можуть бути використані в якості замінника гормональних препаратів. Але довгострокові ефекти такої терапії ще недостатньо вивчені. Зазвичай лікування менопаузального симптому зводиться до зняття інших типових симптомів, і в міру полегшення стану жінки депресивні стани стають менш вираженими. Однак є випадки, коли без прийому цього типу ліків не обійтися.
Вони показані у випадку психогенною або ендогенної депресії. Протипоказання – психомоторне збудження, судоми, сплутаність свідомості, патології печінки і нирок, низький артеріальний тиск, проблеми з кровообігом і інші. З найбільш неприємних для самопочуття жінки побічних ефектів виділяють збільшення маси тіла і сонливість. Залежно від діючої речовини можуть спостерігатися порушення сну, нудота і діарея, головний біль та інші. У багатьох випадках свою ефективність для лікування депресії в період клімаксу показали селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну - наприклад, «Пароксетин» (пароксетин), «Флуоксетин Ланнахер» (флуоксетин), «Феварин» (флувоксамін). Антидепресанти допомагають при вираженій психічної нестабільності, підтвердженої відповідним діагнозом. До того ж можуть позбавити від деяких вазомоторних симптомів клімактеричного періоду Серед недоліків – досить великий список протипоказань та побічних ефектів. Антидепресанти необхідно використовувати тільки за показаннями лікаря та під його постійним контролем.
Препарати з бета-аланіном
Ця речовина (натуральна бета-амінокислота) впливає на гліцинові рецептори центральної нервової системи, а також нормалізує синтез карнозина і пантотенової кислоти, допомагаючи організму впоратись з приливами, знижуючи їх частоту і вираженість. Показана до призначення при вазомоторних проявах менопаузи, а саме - нападах пітливості і відчутті жару. Протипоказання: алергічні реакції, непереносимість глютену. Побічні ефекти не виявлені. Ліки приймаються індивідуально за призначенням лікаря, але є стандартні дозування - 400 мг / доба . Найчастіше це прийом препаратів не більше трьох разів на добу, а припливи можуть повторюватися до 20 разів. Препарати: «Аб’юфен» (бета-аланін).
Таблетки з бета-аланіном можуть бути призначені при клімаксі для полегшення стану жінки в тих випадках, коли інша терапія неможлива. Але вони позбавляють тільки від вазомоторних симптомів.
Гіпотензивні і знеболюючі ліки при клімаксі
Ці препарати покликані боротися з одним з частих проявів клімаксу – підвищенням артеріального тиску, яке у багатьох випадках є причиною серцево-судинних патологій. Додатковим фактором ризику виступає зайва вага і неправильний спосіб життя, тому поряд з медикаментозними препаратами лікарі радять переглянути ставлення до свого здоров'я. Навіть гормональна терапія мало впливає на зниження небезпеки кардіологічних захворювань. Із гіпотензивних препаратів при клімаксі використовують різні засоби – сечогінні, блокатори кальцієвих каналів, блокатори ангіотензинперетворюючого ферменту. Все залежить від індивідуальних факторів, що впливають на розвиток гіпертонії. Лані ліки показані до призначення при артеріальній гіпертонії. Переваги – профілактика інфарктів і інсультів, а недоліки – досить обмежений спектр дії.
Ще одна група препартів при клімаксі від припливів – знеболюючі засоби
Болі під час клімаксу можуть виникати з різних причин. До них відносяться:
- хворобливі відчуття при припливах;
- болі в області живота;
- головні болі;
- болі в молочних залозах;
- болі в суглобах і м'язах;
- болі в області серця.
Кожен з видів має певну причину, викликану гормональною перебудовою організму. Застосування знеболюючих засобів може тимчасово покращити стан, але не вирішує проблему. Тому при виникненні больових відчуттів необхідно звернутися до лікаря і підібрати препарати, дія яких зніме прояв клімаксу, що викликає біль.
Вітамінно-мінеральні комплекси для жінок, які переживають клімакс
В період менопаузи організм жінки відчуває нестачу життєво важливих вітамінів. Тому прийом вітамінно-мінеральних комплексів повністю обгрунтований з точки зору медицини. Вони сприяють підтримці нормального обміну речовин і беруть участь в утворенні гормонів. Важливе значення мають такі вітаміни, як A і C, а також вітаміни групи D і кальцій. Їх брак провокує ламкість кісток, погіршення стану зубів, волосся і нігтів, а також негативно впливає на серцево-судинну систему.
Фітоестрогени
Це поняття включає в себе препарати, діючими речовинами яких є натуральні замінники гормонів. На відміну від синтетичних ліків фітоестрогени ефективно борються з симптомами синдрому, не викликаючи при цьому серйозних побічних дій. Основу цього типу лікарських засобів, що застосовуються в період клімаксу у жінок, складають рослинні сполуки. Незважаючи на менш виражену, в порівнянні з синтетичними аналогами, дія, фітоестрогенів наступна:
- нормалізують артеріальний тиск;
- борються з головними болями, приливами, нічною пітливістю;
- зменшують депресивні прояви;
- сприяють нормальному сну;
- служать для профілактики остеопорозу
Переваги: боротьба з широким спектром симптомів клімаксу, поліпшення циркуляції естрогену, високий рівень безпеки та переносимості. Недоліки: препарат підходить для жінок з легким і помірним перебігом клімаксу.