Ліки для дітей
До препаратів, що застосовуються дітьми, пред'являються особливі вимоги. Перш за все, це обумовлено анатомо-фізіологічними особливостями дитячого організму, які в значній мірі відрізняються від організму дорослого. Основні вимоги, що висуваються до лікарських препаратів для дітей – це їх ефективність і безпека. Цим питанням присвячують спеціальні доклінічні дослідження, на основі яких приймаються рішення щодо можливості використання певного лікарського засобу у дітей різних вікових періодів. Згідно з вимогами Державного фармакологічного комітету МОЗ України, при відсутності таких досліджень в інструкції до лікарських препаратів зазвичай вказано, що вони протипоказані до застосування в дитячому віці.
Препарати, дозволені для прийому дітям, не повинні містити ексіпіентів або діючих речовин, які впливають на ріст і розвиток тканин, знижують імунітет, або є токсичними. Наприклад, тетрацикліни порушують зубну емаль у дітей, впливають на ріст кісток, стрептоміцин і гентаміцин можуть викликати глухоту. Дітям у віці до року заборонено приймати ліки, які містять спирт.
Особливості використання медичних препаратів у дітей наступні:
- Дозування лікарського засобу залежить від віку і маси тіла дитини.
- Дотримання адекватності шляху введення лікарської форми препарату. Найчастіше в педіатрії використовують пероральний, внутрішньом'язово і ректальний шляхи введення ліків, при цьому найбільш прийнятний – пероральний. Рідкі лікарські форми, контактуючи з великою площею слизової оболонки травного тракту, краще всмоктуються. У зв'язку з цим найбільш зручні для прийому сиропи або суспензії.
- Препарати повинні мати приємні органолептичні якості (смак, запах).
І головне – якщо ви хочете купити ліки для дітей, це можна робити тільки в аптеці.
Особливості вибору і застосування дитячих препаратів
Не тільки споживачі, але і деякі лікарі мають чимало хибних уявлень щодо вибору і застосування медичних препаратів для дітей. Не завжди враховують те, що, наприклад, рослинні препарати для дітей далеко не завжди безпечні та ефективні, проносні засоби на рослинній основі ефективні, але небезпечні, оскільки можуть викликати подразнення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, а при довгостроковому прийомі - навіть зміни на генетичному рівні. Окрім того, рослинні засоби від кашлю не позбавлені алергічних реакцій, а фітопрепарати домашнього приготування погано дозуються, не відповідають за смаковими якостями вимогам, що пред'являються до медичних препаратів для дітей. Численні льодяники на рослинній основі найчастіше ефективні тільки на початковій стадії захворювання і в цілях профілактики.
У педіатричній практиці проблема адекватного лікування хворих нерозривно пов'язана з чітким дотриманням режиму дозування лікарських засобів в залежності від віку пацієнта. Але на практиці дотримуватися цього правила не завжди вдається, тому що існують певні проблеми у виробництві саме дитячих форм лікарських засобів і внаслідок цього – їх відсутність на фармацевтичному ринку. І все ж для коректного використання з урахуванням особливостей дозування деякі виробники випускають один і той же препарат в двох версіях – для дорослих і для дітей.