Антидепресанти в аптеці
Антидепресанти – це психотропні лікарські засоби, які використовуються для лікування депресії, тривожних розладів, обсесивно-компульсивних, посттравматичних синдромів та інших психічних розладів. У депресивного хворого вони покращують настрій, зменшують або знімають тугу, млявість, апатію, тривогу і емоційну напругу, підвищують психічну активність, нормалізують фазову структуру і тривалість сну, апетит.
Показання до застосування ліків від депресії
- постійне відчуття втоми;
- загальна слабкість;
- знижена працездатність;
- підвищена дратівливість;
- внутрішнє напруження і тривога;
- вегетативні прояви (серцебиття, задишка, нудота, сухість у роті, запаморочення);
- постійні больові відчуття в різних частинах тіла: голові, спині, грудях, животі або в усьому тілі;
- порушення сну;
- розлади апетиту і ваги тіла;
- зниження статевого потягу;
- розлади менструального циклу.
Призначати та контролювати їх прийом повинен виключно лікар.
Сьогодні засоби даної групи використовуються не тільки в психіатричній практиці, але і в практиці неврологів і терапевтів. Неврологи призначають антидепресанти для лікування депресивних станів у неврологічних хворих, хронічних больових синдромів та невропатичної болю, панічних атак, порушень харчової поведінки, синдрому передменструального напруження, превентивної терапії мігрені. Найбільш важким завданням для невролога є виявлення депресивних розладів, які часто супроводжують неврологічні захворювання. Складнощі діагностики залежать від переважання в неврологічній і соматичній практиці атипових, маскованих депресій, легких або помірних за ступенем тяжкості або хронічних субклінічних її варіантів, які об'єктивно важко розпізнати.
Основні різновиди препаратів від депресії
Сучасні ліки, призначенні для лікування депресивних станів, діляться на декілька груп:
- Інгібітори МАО. Блокують фермент моноамінооксидазу, який руйнує серотонін. при порушеному процесі синтезу нового серотоніну у людини, що приймає ІМАО, залишається більше медіатора в синапсах.
- Інгібітори зворотного захоплення серотоніну і норадреналіну. Крім депресії, розладів настрою і емоцій, ці препарати також застосовують для лікування СДУГ, обессивно-компульсивного розладу, розладів при клімаксі, хронічної невропатичного болю. Препарати блокують захоплення і переробку серотоніну і норадреналіну, завдяки чому медіатори довше залишаються в міжсинаптичному просторі.
- Норадреналін і специфічні серотонінергитичні антидепресанти. Застосовуються для лікування депресії і тривожних розладів. Мають ряд побічних ефектів: запор, сухість в роті, сонливість, порушення зору, судоми , непритомність, зміна формули крові. Найпопулярніші з антидепресантів майже не мають побічних ефектів, можуть застосуються довго, не впливаючи на життя. Вибірково взаємодіють саме з серотоніном в мозку, тому досить малих доз препарату достатньо для хорошого ефекту. Одна з можливих побічних дій – підвищення апетиту.
- Трициклічні антидепресанти. В їх структурі три біохімічних кільця. Застосовуються при депресії, хронічному болю, тривожності.
Кожна із зазначених видів група ліків від депресії користується попитом у лікарів, так як важливо
підібрати саме той препарат, який буде працювати в конкретному випадку. Часто починають з одного препарату, і методом аналізу симптомів коригують дозування або сам засіб.