Заспокійливі засоби
Заспокійливі (седативні) препарати, які ще називаються психолептики – це велика група лікарських засобів природного або синтетичного походження. Їх основна дія направлена на заспокоєння і зменшення емоційної напруги. Вони не мають снодійного ефекту, але полегшують настання сну, подовжують його і роблять більш глибоким. Якщо порівнювати ліки цієї групи з сучасними транквілізаторами, то седативні володіють не таким вираженим заспокійливим ефектом, але не викликають розслаблення м'язів (міорелаксації) і атаксії (порушення узгодженості в роботі декількох груп м'язів). Тому практично повна відсутність побічних ефектів і добра переносимість дозволяють їх використовувати в сучасній медичній практиці в лікуванні людей похилого віку і дітей.
Сучасні седативні препарати представлені декількома фармакологічними групами, які класифікуються в залежності від походження, тривалості дії, діючої речовини та інших факторів.
Основними безрецептурними препаратами для зняття та профілактики стресу є загальновідомі та доступні безрецептурні прпарати такі, як Гліцисед, Валеріани екстракт та Магне-В6
Заспокійливі ліки рослинного походження
Сьогодні в будь-якій аптеці можна купити рослинні седативні препарати без пред'явлення рецепта. До таких лікарських засобів можна віднести:
Продаватися вони можуть як таблетки, краплі, настої, настоянки, екстракти або у вигляді сухої трави для заварювання. Як правило, такі препарати не вимагають лікарського призначення і можуть застосовуватися як завгодно довго, тому що не викликають синдрому звикання. Однак кожен має свої протипоказання, які обов'язково потрібно враховувати. Так, наприклад, всі вони строго протипоказані при вагітності, годуванні дитини грудьми, а також при наявності алергічної реакції або підвищеної чутливості. Багато з них протипоказані при лікуванні дітей, чий вік не досяг 12 років.
Седативні препарати рослинного походження дуже ефективні, але тільки якщо захворювання, при якому вони призначаються, не запущене. В іншому випадку може знадобитися призначення синтетичних лікарських засобів у вигляді таблеток.
Броміди
В медицині використовуються бромід натрію і бромід калію. Ще кілька років тому вони застосовувалися дуже широко, але сьогодні, з появою транквілізаторів, їх використання дещо знизилося, проте не втратило своєї актуальності.
Основні показання для застосування броміду калію і броміду натрію – такі стани, як:
- неврастенія;
- неврози;
- істерія;
- підвищена дратівливість;
- безсоння;
- початкова стадія гіпертонії;
- епілепсія;
- хорея.
Випускається препарат у вигляді порошку, але застосовувати його допускається тільки після консультації з лікарем. Також важливо враховувати і тривалість терапії, так як при безконтрольному лікуванні може виникнути такий стан, як «бромізм», що можна охарактеризувати як даний отруєння бромом. Лікується патологія великим введенням за допомогою внутрішньовенної інфузії розчину натрію хлориду, а також вживанням великої кількості (до 5 літрів на добу) рідини.
Барбітурати
В якості седативних препаратів для нервової системи раніше широко застосовувалися і барбітурати, але сьогодні їх призначають досить рідко, так як навіть незначна передозування може легко привести до токсичного ефекту, до того ж при тривалому застосуванні вони викликають лікарську залежність. Купити такі заспокійливі ліки можна тільки за призначенням лікаря і тільки при пред'явленні рецепта.
До основних барбітуратів, які мають седативний ефект, можна віднести:
- Фенобарбітал.
- Амобарбітал.
- Барбітал.
- Бутабарбітал.
- Циклобарбітал.
- Пентобарбітал.
- Тіопентал.
На сьогоднішній день використовуються барбітурати ультракороткої дії, (які застосовуються найчастіше при наркозі), короткої і середньотривалої дії, а також уповільненої та тривалої дії, до яких можна віднести популярний фенобарбітал.
Комбіновані ліки
Сильними седативними препаратами без рецептів можна вважати такі комбіновані таблетовані засоби:
Як показує практика, більшість їх приймається без призначення лікаря, при цьому не враховуються показання та протипоказання. А це призводить до розвитку численних побічних ефектів, кожен з яких може підірвати здоров'я людини.
Так, наприклад, такий популярний препарат, як Персен, не можна приймати дітям молодше 12 років, при наявності алергії на будь-який з його компонентів, а також при дефіциті лактози, сахарози, мальтози, холангіті, вагітності, підвищеному артеріальному тиску.
Новопассит строго протипоказаний при загостренні будь-якого захворювання шлунку, кишечника, а також при вагітності, міастенії та дітям, чий вік не досяг 12 років. Тому перш, ніж купувати ліки з реклами, варто обов'язково проконсультуватися з лікарем.
Особливості застосування
Заспокійливі засоби для дітей можуть призначатися тільки лікарем і прийматися тільки під його контролем. Кілька років тому пацієнтам молодшої вікової категорії рекомендували використовувати препарати брому, однак через його здатність накопичуватися в організмі, від такої практики сьогодні відмовилися.
Тому основний акцент сьогодні робиться на природні седативні препарати, а саме на валеріану, яку можна приймати як в таблетках, так і у вигляді настою або концентрованих крапель. Крім того, цей препарат має невеликий спазмолітичний ефект, що допомагає побороти деякі захворювання шлунково-кишкового тракту, а також добре допомагають в лікуванні дитячих неврозів.
Серед синтетичних ліків з самого раннього віку нерідко призначається дормікінд, проте використовувати його можна тільки за суворими показаннями, а значить - без консультації лікаря тут не обійтися. Для дітей, які тільки підуть в школу, ідеальним вибором стане сироп «Баю-бай», який допомагає нормалізувати сон, уникати істерик, дратівливості. Він також підвищує настрій, працездатність, нормалізує роботу серця і дихання.