Ранозагоювальні препарати
Дрібні порізи, опіки і подряпини не потребують стаціонарного лікування під наглядом лікаря, однак ігнорувати їх теж не можна. Використовуючи відповідну мазь для загоєння ран, можна правильно і безпечно для здоров'я вилікувати їх. Таких засобів у аптеках продається безліч, і щоб знати, які саме в яких ситуаціях застосовувати, потрібно розібратися в їх властивостях та особливостях впливу.
Мазі для загоєння ран на шкірі застосовують з давніх давен. Більшість з них виконують відразу кілька функцій: вбивають мікроби і бактерії, створюють захисну плівку, сприяють регенерації тканин. Залежно від глибини порізу або опіку, загоєння займає різний час – від декількох днів до декількох тижнів. Лікарський крем допомагає прискорити цей процес і усунути сліди від ранки.
Мазі для загоєння ран і тріщин використовують при таких пошкодженнях:
- відкриті порізи і подряпини;
- тріщини, викликані сухістю шкіри;
- деякі шкірні захворювання;
- незначні опіки;
- невеликі виразкові ураження.
Важливо розуміти, в яких випадках допустимо самостійне лікування, а коли необхідно звернення до лікаря. Крем для загоєння ран потрібно застосовувати грамотно і не використовувати його при серйозних пошкодженнях. Щоб уникнути ускладнень і попадання інфекції, після його нанесення потрібно накладення стерильної пов'язки.
Категорії ранозагоювальних препаратів
Незважаючи на те, що будь-яка антибактеріальна мазь для ран застосовується для того, щоб дезінфікувати, підсушити, захистити і прискорити процес регенерації після травм, вони відрізняються за своїм складом і основним принципом впливу. Тому перш ніж купити який-небудь засіб для ран в аптеці, потрібно розуміти їх особливості та відмінності.
Лікарські препарати даної категорії бувають:
- на основі цинку або срібла – для додаткового знезараження;
- підсушуючі засоби – як правило, використовуються для нанесення на відкриті пошкодження шкіри;
- з антибіотиками – застосовуються для лікування пролежнів або пацієнтів з цукровим діабетом;
- для загоєння гнійних ран – вони здатні зупинити запальний і гнійний процес, запобігаючи подальшому розвитку інфекції;
- для лікування після операцій.
Крім того, такі препарати продаються у вигляді різних форм: мазі, креми, гелю, паст, емульсії. Вибрати підходящий варіант не так просто, тому перед тим, як йти в аптеку, потрібно точно уявляти собі, який препарат слід купувати.
Наявність в складі лікарського препарату іонів срібла сприяє запобіганню розмноженню патологічних мікроорганізмів завдяки антисептичним властивостям. Його використання допомагає організму прискорити процес загоєння шкірних покривів і уникнути негативних наслідків. Щоб зрозуміти особливості препаратів цієї групи і їх відмінності, відомості представлені у вигляді таблиці. Вони призначаються при наявності відритих ран з високою ймовірністю їх зараження. Застосовуються при опіках, трофічних виразках, гнійних осередках запалення, довго не загоюючих порізах, нагноєннях, пролежнях, а також при підозрі на наявність мікробів і бактерій. Наносити їх слід невеликою кількістю на пошкоджену поверхню 2-3 рази на день. Застосовувати не більше 2 місяців. Тривалість лікування не обмежена – до повного відновлення поверхні шкіри. Що стосується побічних ефектів, то у рідкісних випадках може проявлятися алергія, свербіж. При надмірному використанні – сухість шкіри. Тривале і рясне застосування може призвести до порушення роботи нирок або печінки. При гіперчутливості до інгредієнтів препарату можливі алергічні реакції. Яку саме мазь з сріблом для загоєння ран вибрати, доведеться вирішувати в кожному конкретному випадку самостійно. Хоча краще отримати консультацію лікаря, особливо якщо це стосується довго не загоюючих уражень шкіри. Спеціаліст порекомендує ефективний засіб на підставі особливостей загальної клінічної картини.
В особливо складних випадках, наприклад, у пацієнтів з цукровим діабетом або при наявності пролежнів, коли процес загоєння відрізняється від звичайного, застосовуються лікарські засоби на основі антибіотиків. Це знижує ймовірність розвитку інфекції і виникнення ускладнення. Мазь з антибіотиком для загоєння ран також буває різною, і щоб вибрати підходящий варіант, потрібно ознайомитися з наявними.
Такі засоби призначаються при:
- підозрі на наявність бактеріальних агентів;
- боротьбі з вірусною інфекцією;
- загрозі розвитку інфекції, а також для прискорення процесу регенерації пошкоджених тканин;
- необхідності знеболення та знезараження.
Мазати ліки на рану і навколо неї варто 1-2 рази на день протягом 3 тижнів. На поверхню шкіри наносити за допомогою стерильних серветок, в порожнину рани – за допомогою шприца. Мазь наносять на стерильний бинт і прикладають до потрібного місця, міняючи пов'язку не рідше двох разів на день.
Можливі алергічні реакції. Рідко – прояви у вигляді свербіння і почервоніння. Лікарські засоби на основі антибіотиків не підсушують ранки, тому їх використання часто передбачає застосування стерильних пов'язок. Такі заходи додатково захищають від попадання інфекцій.
Мазі від гнійних ран призначають і використовують в тих випадках, коли необхідно очистити уражену порожнину від тканин, в яких почалися гнійно-некротичні процеси. Дія лікарських препаратів допомагає зупинити нагноєння, щоб воно не поширювалося на здорові тканини шкіри. Вони схожі за своїм спектром дії, але все ж мають деякі відмінності.
Показання до призначення:
- тривалий процес загоєння ран;
- гнійні ускладнення після порізів, саден або опіків;
- лікування загноєних пошкоджень шкіри;
- хворобливе і тривале загоєння відкритих ран;
- нагноєння тканин.
Обробляти слід 2-3 рази на добу не більше 7 днів. Намазувати під пов'язку, міняти кожні 10 годин. Наносити на рану і закривати пов'язкою 2 рази на добу.
Важливою властивістю засобів для лікування гнійних утворень на пошкодженій шкірі є наявність в його складі антибактеріальних компонентів. Крім перерахованих вище мазей застосовуються також синтоміцинова і метілурацілова. Гнійні утворення вимагають звернення до лікаря, тому для ефективного лікування слід чітко виконувати його рекомендації і використовувати прописані ліки.
Невеликі порізи або опіки не доставляють стільки занепокоєння, як гнійні ураження або довго незагоювані пролежні. Однак і їх лікування можна прискорити, використовуючи підходящий загоюючий крем для ран. Такий засіб має бути в кожній аптечці, особливо якщо в будинку живуть діти. Грамотна і регулярна обробка пошкоджень шкіри дозволить за короткий час відновити цілісність шкіри і добре самопочуття.