Препарати при запорах, здутті
Здуття живота або кишечника часто зустрічається як у людей з діагностованими патологіями шлунково-кишкового тракту, так і у абсолютно здорових. У більшості випадків, дискомфорт викликаний способом і раціоном харчування. Газоутворення з'являється як реакція на бродіння продуктів, спожитих у великій кількості. Відрижка після їжі і метеоризм можуть зустрічатися навіть у новонароджених, також особливо часто вони виявляються у вагітних. Сюди ж можна віднести тяжкість у верхній частині живота, знайома більшості людей.
Крім продуктів, таких як молоко, бобові, капуста і т. д., здуття можуть викликати такі захворювання:
- синдром роздратованого кишечника;
- хронічний панкреатит;
- дисбактеріоз;
- непрохідність кишечника.
Позбутися від здуття можна усунувши його причину, а також видаливши гази з кишечника.
Ліки проти здуття
Одним з найбільш ефективних способів боротьби зі здуттям є активоване вугілля. Також лікар проаналізує ваш раціон і підкаже від яких продуктів варто на якийсь час відмовитися. Дуже важливо зрозуміти, що саме стало причиною метеоризму і тоді можна буде визначити, якими ліками його варто лікувати.
Ефективно допомагають такі групи лікарських препаратів:
- Ентеросорбенти - поглинають надлишок газів і виводяться з організму разом з ними. Найбільш відомі медикаментозні засоби, що використовуються при даній патології, Ентеросгель, Полісорб.
- Піногасники - осаджують слизову піну, прискорюючи природний вихід газів назовні. До них відноситься відомий лікарський препарат Еспумізан.
- Ферменти - необхідні, якщо здуття пов'язано з порушенням травлення через нестачу ферментів підшлункової залози. Можуть призначити Панкреатин.
- Пробіотики - стимулюють імунітет організму, відновлюють баланс мікрофлори. Найбільш популярний фармацевтичний засіб з даної групи - Лінекс.
Якщо здуття і метеоризм з'являються регулярно, супроводжуються іншими дискомфортними відчуттями, болями, це повинно стати приводом терміново звернутися до лікаря і пройти обстеження шлунково-кишкового тракту. Це можуть бути симптоми серйозних патологій, з діагностикою яких краще не затягувати.
В аптеці можна купити різні таблетки від здуття, що ефективно допомагають позбутися від дискомфортних відчуттів. Ви можете надати список від лікаря, або проконсультуватися у фармацевта, які медикаментозні засоби відпускаються без рецепта.
Ліки від запорів
Скупчення калових мас в кишечнику є джерелом токсинів для організму, що призводить до виникнення болю в животі, головного болю, появи висипань на шкірі, втоми. Крім того, часті запори можуть бути свідченням захворювань органів шлунково-кишкового тракту. Щоб з'ясувати причину їх виникнення і домогтися її усунення, необхідно звернутися до лікаря.
Велика частина людей намагається вирішити проблему запору самостійно, використовуючи для цього рецепти народної медицини, дієту, спеціальну гімнастику і інші методи. Але що ж робити, якщо вони не допомагають? Лікування запору ліками сприяє швидшому і гарантованого позбавлення від неприємного стану. Фахівці рекомендують приймати ліки паралельно з корекцією способу життя, тобто здійснювати комплексний підхід до лікування запору. Підвищення фізичної активності і зміна раціону укупі з використанням препаратів допоможе швидше позбутися від проблеми, а також послужить профілактикою для виникнення неприємних станів в майбутньому.
При лікуванні запорів лікарськими засобами потрібно обов'язково враховувати їх відмінності. Справа в тому, що такі препарати ділять на кілька груп, для кожної з яких характерний свій механізм дії. Які проносні ліки при запорах найкраще використовувати? Розглянемо це питання більш детально.
Класифікація проносних засобів за механізмом дії
Загальноприйнята класифікація розділяє препарати, що застосовуються при запорах, на чотири групи.
- Проносні засоби подразнюючої дії. До цієї групи належить більшість проносних препаратів від закрепів, до складу яких входять інгредієнти рослин. Вони вважаються досить дієвими, однак при цьому мають значну кількість обмежень до застосування і побічних проявів. Це найпоширеніша категорія проносних засобів при запорах. Проносні засоби дратівної дії випускаються у вигляді свічок, таблеток або крапель. Лікування закрепів лікарськими засобами цієї категорії засноване на подразненні рецепторів нервових волокон стінки кишечника. У відповідь відбувається рефлекторне виділення секрету залозами, скорочення гладкої м'язової тканини кишкової стінки і, як наслідок, просування калових мас. При використанні даних препаратів для нормалізації випоржнення можливий прояв побічних ефектів. У разі їх частого застосування протягом тривалого періоду часу рецептори нейронів втрачають свою чутливість, що призводить до зниження тонусу стінки органу ( «ледачий кишечник»). Він відмовляється працювати самостійно, що викликає необхідність використання більшого дозування. Робити це категорично не рекомендується. Для запобігання подібної ситуації дратівливі проносні засоби при запорах потрібно застосовувати зрідка. Іншим побічним проявом ліків цієї групи є біль в області живота. Причина - скупчення великої кількості калових мас в поєднанні з сильною стимулюючою дією компонентів проносних ліків від запорів. Їхнє просування по кишці може приводити до подразнення больових рецепторів. У проносних препаратів з подразнюють існують такі протипоказання:
- вагітність,
- лактація,
- грудний вік,
- біль в животі невідомої етіології,
- панкреатит,
- перитоніт,
- перфорація стінки кишки,
- ознаки непрохідності кишечника,
- кровотечі внутрішніх органів,
- геморой,
- запальні процеси органів черевної порожнини.
- Осмотичні проносні засоби при запорах. Використовуються як симптоматичний засіб для лікування закрепів у дітей (мають вікові обмеження) і дорослих. Системний вплив осмотичних проносних препаратів є незначним, тому їх можна використовувати в період вагітності та лактації, попередньо ознайомившись з інструкцією. Потрапляючи в кишечник, ліки цієї категорії сприяють підвищенню в ньому осмотичного тиску. Це відбувається завдяки їх здатності забирати воду з навколишніх тканин. В результаті її зміст в просвіті кишечника збільшується, калові маси стають м'якше і об'ємніше, а акт випорожнення відбувається набагато легше і швидше. Засоби випускаються у вигляді порошку для приготування розчину. Час, необхідний для отримання результату, залежить від компонентів проносних ліків від запору і може становити від 4 годин до доби. Хоча проносні засоби з осмотичною дією можна використовувати для усунення запорів протягом тривалого проміжку часу, зловживати ними не варто. Їх прийом може привести до наступних ускладнень:
- болей в животі,
- зміни водно-сольового балансу,
- виникненню спазмів кишечника,
- зневоднення тканин.
У разі появи подібних симптомів застосування таких проносних засобів при запорах слід обмежити. Не рекомендується часто використовувати осмотичні проносні препарати літнім людям, у яких є проблеми з серцем (наприклад, серцева недостатність).