Місцеві анестетики
Сучасна людина щодня виконує безліч різноманітних дій, велика частина з яких може стати причиною появи болю в різних частинах тіла. Знеболюючі мазі для зовнішнього застосування покликані зменшити його. Виділяють мазі при болях м'язів і суглобів, при ударах і розтягненнях зв'язок, навіть мазі з анестетиком для зниження чутливості при нанесенні татуювань або процедури епіляції. Деякі з них дозволено використовувати жінкам в період виношування дитини. Такий засіб без зусиль можна придбати в будь-якій аптеці будь-якого міста.
Принцип дії місцевих анестетиків
Особливістю використання мазей для зовнішнього застосування є те, що вони наносяться безпосередньо на хворе місце. Знеболюючі мазі містять в собі специфічні компоненти, умовно діляться на 2 категорії:
- ті, що блокують передачу імпульсів від рецептора в головний мозок;
- блокуючі больові відчуття в осередку її виникнення через пригнічення синтезу інгібіторів болю і запалення - простагландинів.
До складу знеболюючих мазей входять особливі компоненти, які проникають в глибокі шари епідермісу - до самого епіцентру больових відчуттів. Найчастіше такі засоби застосовуються при травмах суглобів. Вони охолоджують травмовану ділянку, але не знижують температуру тіла. З'являється лише легкі відчуття прохолоди, які забезпечують ментол або екстракт м'яти, що входять до складу препарату. Забезпечити охолодження також здатні анальгетик, антикоагулянт, спеціальне масло або специфічні спиртові добавки. Кожна з знеболюючих мазей має своє торгове найменування, проте люди часто плутаються, не розуміючи, яка ж мазь є саме знеболюючою. Тому застосування таких мазей без консультації фахівця і його призначення небажано. Лікар проінформує про властивості препарату, спосіб його нанесення, умови використання при різних травмах і патологіях.
Крім того, будь-яка мазь, як і будь-який лікарський препарат, має ряд протипоказань. До них відносяться розлади функції нирок і печінки, захворювання очей, індивідуальна непереносимість компонентів, вагітність і період грудного вигодовування. Дуже ефективні знеболюючі мазі при невралгіях. Вони призначаються у складі комплексної терапії і здатні позбавити пацієнта від неприємних симптомів, благотворно впливати на його загальний стан.
Ефекти від застосування місцевих знеболюючих препаратів у формі гелю або мазі:
- прискорення кровотоку в пошкодженій ділянці;
- нормалізація метаболізму;
- зняття м'язової напруги;
- зміцнення зв'язок, відновлення їх еластичності;
- зігрівання ураженої області;
- зменшення болю і дискомфорту.
Будь-яка знеболювальна мазь дозволить прискорити одужання. Деякі мазі використовуються в якості відволікаючих засобів - в їх складі є такий компонент, як наприклад, капсаїцин або екстракт червоного перцю, який викликає відчуття печіння, змушуючи людини на якийсь час забути про больові відчуття. Зрозуміти, що препарат почав свою дію, можна по появі почуття тепла на травмованій ділянці.
Лікарські засоби
Найбільш популярними знеболюючими мазями для зовнішнього застосування на сьогоднішній день є:
- Кетонал Гель - препарат в формі гелю на основі кетопрофену, призначається при травмах і ушкодженнях зв'язок, радикуліті, ревматоїдному артриті, міалгії та інших захворюваннях опорно-рухового апарату; рекомендується застосовувати курсом не більше 14 днів.
- Віпросал - мазь на основі отрути гюрзи і композиції ефірних масел. Відразу після нанесення відчувається специфічні поколювання, потім біль відступає.
- Фіналгон - популярний засіб на основі синтетичного компонента ноніваміда, має ті ж властивості, що і у капсаїцин, і ефір нікотинової кислоти. Зігріває хворе місце, знімає біль, стимулює кровообіг, часто використовується при невралгіях - рекомендовано використання 3 рази в день курсом не більше 10 днів.
- Апизартрон - мазь від ударів на основі отрути бджоли, метилсалицилата, аллілізотіоціана. Локально впливає на біль, повністю знімає її, нормалізує клітинний метаболізм, прискорює кровотік, сприяє насиченню забитого місця киснем, має зігріваючий ефект.
- Міотонія - вважається однією з найефективніших мазей для зняття больового синдрому - знімає м'язову напругу, стимулює кровообіг, зігріває, ефективно знімає біль.
- Вольтарен Емульгель – мазь на основі диклофенаку, що має багато протипоказань і побічних ефектів; рекомендується використовувати за призначенням лікаря і курсом не більше 2 тижнів.
- Фастум Гель - ще один засіб на основі кетопрофену, що використовується в якості знеболюючої мазі для суглобів. Рекомендовано курсове застосування тривалістю не більше 2 тижнів.
- Діп Реліф Гель - препарат на основі ібупрофену і левоментолу; ефективно зменшує больові відчуття і набряк, знімає запалення; рекомендований курс лікування не менше 10 днів.
- Долгіт - мазь, активною речовиною якої є ібупрофен: добре знімає біль і набряк, дозволяє збільшити рухливість суглобів, сприяє зниженню ймовірності ранкової скутості суглобів після сну. Курс лікування тривалий - не менше 1 місяця.
- Емла - один з найбільш дорогих знеболюючих засобів у формі мазі на основі лідокаїну, найчастіше використовується для зменшення больових відчуттів при епіляції. Особливість застосування - відсутність необхідності втирати засіб - досить нанесення його тонким шаром. Лідокаїн також є основним діючим компонентом мазі для зняття болю після нанесення татуювань.
Сьогодні більшу перевагу віддають зовнішнім препаратам на основі натуральних рослинних компонентів - вони викликають менше алергічних реакцій і стоять на порядок дешевше препаратів на основі синтетичних діючих речовин. Це різні мазі на основі отрути змії і бджоли, на основі екстрактів лікарських рослин (м'яти, брусниці, шавлії, ялиці, липи, ромашки, розмарину і ін.).
Як і будь-який лікарський препарат, знеболювальна мазь для зовнішнього застосування має ряд протипоказань. Практично кожен засіб, згаданий вище, призначений лише для невеликої категорії хворих. В першу чергу вони протипоказані вагітним і годуючим жінкам, особам, які страждають на шкірні захворювання, які можуть лише посилитися від контакту з гелем або маззю. Не варто забувати про індивідуальну непереносимість. Перед призначенням тієї чи іншої мазі лікар повинен переконатися, що у пацієнта здорові нирки, печінку, серце, судини, шлунок і кишечник. Суворим протипоказанням до використання тієї чи іншої знеболюючої мазі є наявність у пацієнта цукрового діабету. Протипоказані подібні препарати особам молодшим 14 і старше 65 років. Людям, що страждають на бронхіальну астму, вони призначаються з особливою обережністю, так як багато рослинних компонентів можуть спровокувати приступ задухи.
Звичайно, варто пам'ятати про те, що перед використанням того чи іншого зовнішнього препарату необхідно отримати консультацію фахівця.