Гомеопатичні засоби
«Подібне лікується подібним»: сутність такого підходу полягає в тому, щоб лікувати захворювання мізерно малими дозами тих речовин, які у великих кількостях можуть викликати симптоми, схожі з ознаками цієї недуги. Лікарі-гомеопати користуються поняттям лікарської конституції людини – це сукупність її фізичних і психічних характеристик. До таких характеристик відносяться: індивідуальний спосіб реагування організму на хворобу, на фактори зовнішнього середовища (наприклад, на зміну погоди), його «слабкі місця» і особливості обміну речовин, а також характер і темперамент хворого, його приховані страхи, переваги в їжі. Лікарський засіб, призначенний лікарем-гомеопатом, виходячи з принципу подібності і відповідно до лікарської конституції людини, покликаний активізувати захисні сили організму і усунути внутрішню причину хвороби, а не тільки її симптоми.
Переваги гомеопатичних засобів:
- Ефективність – в гострих випадках при багатьох захворюваннях поліпшення настає вже через кілька хвилин.
- безпека і нешкідливість – препарати, як правило, не викликають алергії і побічних реакцій. Виникаючі при лікуванні деякими препаратами фармакологічні загострення не є небезпечними для життя і проходять самостійно.
- Можливість поєднання зі звичайними ліками і методами лікування – гомеопатичні препарати ефективні в якості основних і додаткових засобів.
- Відсутність протипоказань до застосування у дітей і людей похилого віку.
Сировиною для них служать рослини, кислоти і солі, метали, а також продукти тваринного походження. З аптек гомеопатичні препарати відпускаються в найрізноманітніших лікарських формах.
Форми випуску
Дані засоби представлені наступними формами:
- Твердими – порошки, гранули, таблетки, драже та льодяники
- М'якими – мазями, гелями, кремами
- Свічками
- Краплями и розчинами
- Настоянками
- Маслами
- Розчинами для ін'єкцій
Гомеопатичні засоби призначає лікар за індивідуальною програмою, їх виготовляють в гомеопатичних аптеках. Але існують також і готові препарати – їх можна придбати без рецепта і застосовувати в профілактичних цілях або при появі симптомів захворювання (кашель, біль у горлі, підвищення температури та ін.), а також курсами, як зазначено в анотації до препарату.
У гомеопатичній практиці рідко використовується поняття дози. Замість цього є терміни розведення, або потенціювання. З точки зору гомеопатії, більш сильне розведення лікарської речовини не знижує, а, навпаки, підвищує її ефективність. Розведення бувають десятковими, сотенними і т. д. Прийом припиняють при значному поліпшенні стану або при досягненні бажаного ефекту.