Антисептики
Антисептика (лат. Anti - проти, septicus - гниття) - система заходів, спрямованих на знищення мікроорганізмів в рані, патологічному вогнищі тіла, органах і тканинах, а також в організмі хворого в цілому, при цьому використовує механічні та фізичні методи впливу, активні хімічні речовини і біологічні фактори. На відміну від дезінфекції, яка є процедурою, що передбачає обробку забруднених мікробами предметів і навколишнього середовища з метою їх знищення до такої ступеня, щоб вони не змогли викликати інфекцію при використанні даного предмета. Як правило, при дезінфекції гине велика частина мікробів (в т.ч. всі патогенні), однак спори і деякі резистентні віруси можуть залишитися в життєздатному стані.
Антисептичні препарати та дезинфікуючі засоби здебільшого мають значну токсичність для людини, головним чином через те, що діють невибірково. З цієї причини використання антисептиків у багатьох випадках обмежується місцевим застосуванням. Вибірковістю ж щодо мікроорганізмів і паразитів і, відповідно, меншу токсичність, мають хіміотерапевтичні препарати - антибіотики і синтетичні хіміотерапевтичні засоби.
Є чимала кількість класифікацій антисептичних засобів на сьогоднішній день. Найбільш популярні з них представлені нижче. По механізму дії антисептики класифікуються на механічні, фізичні, біологічні та хімічні.
За способом застосування розрізняють антисептику - загальну і місцеву. Остання, в свою чергу, підрозділяється на поверхневу і глибоку. При загальній антисептиці хімічний або біологічний фактор вводиться у внутрішні середовища організму (внутрішньовенно, внутрішньом'язово, ендолімфатично), надаючи вплив на організм в цілому. Даний вид антисептики також називають хіміотерапією. Місцева антисептика передбачає локальна дія антисептичних факторів. При поверхневій антисептиці виробляється вплив на поверхню рани або на покриви організму (обробка поверхні рани променем лазера, промивання рани розчином антисептика і ін.). При глибокій антисептиці чинники діють в тканинах або порожнинах, уражених інфекційним процесом (введення антибіотиків і хімічних антисептиків в тканини і порожнини організму шляхом пункцій, електрофорезу, фонофорезу і ін.). Ті ж заходи іноді називають місцевою хіміотерапією.
Антисептичні засоби найчастіше випускаються в наступних лікарських формах:
- таблетки;
- пластирі;
- плівки;
- порошки;
- розчини;
- краплі;
- спреї.
На сьогоднішній день більшість антисептичних засобів можна знайти в асортименті практично будь-якої аптеки.