Жарознижуючі засоби для дітей
Підвищення температури тіла є найбільш частим і одним з найважливіших симптомів захворювань в дитячому віці. Підвищена температура тіла у дитини – найбільш поширений привід звернень до лікаря, хоча нерідко багато батьків намагаються знизити температуру самостійно, застосовуючи жарознижуючі лікарські засоби. Поряд з жарознижувальною терапією при підвищеній температурі тіла у дитини проводяться заходи, що повинні включати:
- режим напівпостільний або постільний, в залежності від рівня температури тіла і самопочуття дитини;
- щадну дієту (годування в залежності від апетиту). Вживання свіжого молока доцільно обмежити через можливу гиполактазии при лихоманці;
- рясне пиття (чай, морс, компот тощо) для забезпечення адекватної тепловіддачі за рахунок підвищеного потовиділення.
Не менш значущим фактором буде також прийом вітамінів.
Особливості застосування жарознижуючих засобів для дітей
Важливо розуміти, що підвищення температури тіла при ГРВІ – фізіологічна захисна реакція організму на впровадження інфекційного агенту. Біологічне значення лихоманки полягає в підвищенні імунологічного захисту організму, а також перешкоді розмноженню вірусів, коків та інших мікроорганізмів. Тому не варто заважати дитячому організму самому справлятися із застудою, даючи дитині жарознижуючі препарати при відносно невеликому відхиленні температури тіла від норми. Застосовувати такі препарати рекомендується, коли температура у дитини перевищує 39,0 °С (виміряна ректально) або 38,5 °С (виміряна «під пахвою»). Виняток становлять діти з ризиком розвитку фебрильних судом, з важким захворюванням легеневої або серцево-судинної системи, а також діти перших 2 місяців життя.
При проведенні жарознижувальної терапії зниження температури тіла не повинно бути критичним, необов'язково домагатися її нормальних значень, досить знизити температуру на 1-1,5 ° С. Це призводить до поліпшення самопочуття дитини і дозволяє легше перенести гарячковий стан. При виборі жарознижуючого препарату для дитини поряд з його ефективністю вкрай важливий профіль безпеки лікарського засобу. ВООЗ рекомендує 2 препарату - ібупрофен і парацетамол - для контролю температури тіла у дітей
Ібупрофен має виражену жарознижувальну, аналгетичну і протизапальну дію. Його ефективність і прийнятний профіль безпеки були доведені в міжнародних подвійних сліпих рандомізованих дослідженнях. У ряді досліджень показано, що жарознижувальний ефект ібупрофену в дозі 7,5 мг / кг вище, ніж у парацетамолу в дозі 10 мг / кг і ацетилсаліцилової кислоти в дозі 10 мг / кг. Крім того, ібупрофен в порівнянні з парацетамолом не підвищує ризик госпіталізацій, пов'язаних з шлунково-кишковими кровотечами, нирковою недостатністю і анафілаксією. Його застосування вважається відносно безпечним порівняно з парацетамолом, у дітей з бронхіальною астмою, які не мають вказівки на непереносимість ацетилсаліцилової кислоти, оскільки застосування у них ібупрофену не підвищує ризик бронхоспазмів.