Препарати від коліків
Маленькі діти дуже часто плачуть, адже за допомогою крику вони повідомляють про те, що у них виникли проблеми. У більшості випадків заспокоїти малюка досить легко: можна погодувати дитину або поміняти йому підгузок. Однак, якщо немовля турбують коліки в животі, вгамувати його буде не дуже просто. Найчастіше вам будуть радити якісь ліки від кольок у новонароджених, але не спішіть давати їх дитині. При хворобливих відчуттях, що виникають в кишечнику, новонароджений голосно плаче, підтискає ніжки до живота і намагається тужитися. Звичайно, дуже складно залишатися спокійною, бачити страждання малюка, і не піддаватися паніці. Діяти, застосовуючи всі доступні засоби, теж не варіант.
На жаль, прояви кольок зустрічаються у 89% всіх немовлят у віці 1-3 місяців. Одна з теорій пояснює це незрілістю ШКТ у новонародженого. Його кишечник ще не функціонує нормально, також позначається недолік ферментів для перетравлення, неналагодженність процесів засвоєння молока. Травна система малюка страждає від газоутворення і здуття, які призводять до розтягування і подразнення стінок кишки. Для полегшення стану дитини в такій ситуації існує багато різних препаратів і засобів.
Класифікація препаратів від кольок
Існуючі ліки від кольок умовно об'єднують в дві групи:
- для профілактики;
- для купірування хворобливих відчуттів;
- в окрему групу можна виділити засоби, запропоновані народною медициною.
До першої групи препаратів від коліків у новонароджених відносяться засоби, що знижують інтенсивність газоутворення в кишечнику. Основу їх становлять натуральні компоненти, що містяться в наступних рослинах: кріп, фенхель, аніс.
Вони мають такі властивості:
- підсилюють виділення травних ферментів;
- сприяють посиленню газовиділення;
- пригнічують процеси бродіння;
- активізують перистальтику кишечника;
- знімають спазми і болі в кишечнику.
До цієї групи препаратів відносяться Плантекс та кропова вода.
Також до профілактичних препаратів від кольок належать і засоби, створені на основі пробіотиків. Після їх прийому, отримані кишкові бактерії активізують процес засвоєння їжі, знижують навантаження на кишечник та прискорюють утворення в шлунково-кишковому тракті дитини природної мікрофлори. У серію таких препаратів входять Лінекс, Біфіформ, Хілак Форте, Лактіалє, Біфідумбактерин. Використання даних препаратів не має яскраво вираженого ефекту проти кольок. Швидше, вони впливають на формування травної системи немовляти. Їх застосування ще можна розглянути для дитини на штучному вигодовуванні. Але для немовляти, який отримує материнське молоко з усіма необхідними біфідо-, лакто- і іншими бактеріями, ці препарати не завжди ефективні.
Препарати для купірування нападів кольок
Розглянемо, які ліки від кольок у новонароджених рекомендують приймати для зняття больових нападів. Препарати другої групи містять в своєму складі Симетикон. Ця речовина забезпечує усунення поверхневого натягу стінок кишечника та розщеплення бульбашок повітря, що утворюються в кишківнику, на більш дрібні частини.
Таким чином, дані препарати мають вітрогінну дію і допомагають:
- зменшити скупчення газів;
- зняти больові відчуття;
- знизити почуття дискомфорту в кишечнику.
До ліків другої групи відносяться Еспумізан, Боботік, Інфакол, Саб Симплекс. Давати дитині ці препарати варто тільки, якщо ніякі інші способи не допомогли. Не потрібно навантажувати незрілий шлунок і кишечник хімією.
В окремих випадках для лікування кольок призначають засоби, що містять ферменти:
- протеазу;
- ліпазу;
- амілазу.
Ефект від застосування таких препаратів полягає в прискоренні розщеплення їжі і запобігання появи процесів бродіння і газоутворення. До подібних ліків відносяться Креон, Мезим, Лактазар. Розраховувати на позитивний результат після прийому цих препаратів можна лише за умови, що болі у дитини викликані саме застійними явищами в кишечнику або лактазною недостатністю.
Спосіб вживання препаратів від кольок
Залежно від форми випуску препарату існують різні способи його вживання:
- Препарати, що пропонуються у формі порошку або гранул, потрібно попередньо розчинити. Для цього краще необхідну кількість засобу засипати в склянку і додати 100 мл теплої кип'яченої води, після чого все ретельно збовтати.
- Так само варто вчинити, якщо ліки продаються у вигляді капсул. Щоб розчинити вміст, капсулу треба розкрити і використовувати тільки порошок без оболонки.
- Деякі препарати продаються у вигляді суміші для чаю, розфасованої в одноразові пакетики. Такий пакетик потрібно заварити окропом, дати настоятися і остудити. Поїти дитину найзручніше з пляшечки.
- Пропоновану в аптеці суху рослинну сировину слід використовувати для приготування настоїв. Робити це потрібно на водяній бані або в термосі.
- Аптечні ліки, що виготовляються у вигляді розчину, емульсії або суспензії, рекомендується приймати в готовому вигляді. Краплі від коліків для новонароджених радять додавати в молоко або молочну суміш. Емульсії і суспензії часто мають смакові добавки, тому їх можна давати дитині з ложечки.
При приготуванні ліків від кольок для новонародженого необхідно строго дотримуватися інструкції і не перевищувати вказаних в ній норм.
Останній спосіб прийому є найкращим, оскільки він передбачає вживання дитиною невеликого обсягу ліки. Тоді як, випиваючи чай, настій або розчинений порошок, малюк вживає меншу кількість молока і може відчувати себе голодним.
Рекомендації до прийому ліків від кольок у дитини
Для того, щоби прийом ліків від кольок давав максимальний ефект, потрібно враховувати наступні рекомендації:
- Суворо дотримуватися вікових обмежень щодо вживання препаратів (тільки деякі з них можна давати малюкові з самого народження, в основному, ці ліки призначають з двотижневого віку).
- Малюкові, якому ще не виповнився один місяць, слід пропонувати тільки свіжоприготовані ліки (якщо він не вип'є все за один раз, залишки треба вилити). Діткам старше одну порцію можна розділити на два прийоми.
- Починати потрібно з мінімальної дози і поступово збільшувати її. Необхідно стежити за відсутністю алергічної реакції на препарат.
- Більшість препаратів від кольок у немовлят не мають побічних ефектів. Тим не менш у них є протипоказання до застосування, які включають індивідуальну непереносимість або алергію на компоненти препарату. Також деякі ліки не рекомендуються до вживання при наявності лактозної недостатності.
Одночасний прийом засобів від кольок з іншими ліками можливий тільки після консультації з лікарем.