Препарати для діагностики
Діагностичні засоби – це лікарські препарати особливої фармакологічної групи, які використовуються з метою розпізнання (встановлення) діагнозу хвороби. Наприклад, для визначення секреторної функції шлунку широко застосовується гістамін, перегляд очного дна здійснюється із застосуванням препаратів групи атропіну, а для діагностики астми широко використовують тровентол. Для проведення досліджень також призначаються радіофармацевтичні засоби – речовини, які позначені радіоактивними ізотопами.
Окремою групою виступають спеціально розроблені імунологічні препарати (діагностикуми), що мають специфічне застосування і призначаються по спеціальним методам. З метою проведення магнітно-резонансної томографії та ультразвукового сканування широко застосовуються контрастні речовини, які суттєво покращують якість зображення тканин, органів і вогнищ патології. Однак серед препаратів для діагностики захворювань найширшого розповсюдження мають рентгенологічні контрастні засоби.
Таким чином, серед продуктів даної фармакологічної групи можна виділити наступні категорії:
- РКЗ (рентгеноконтрастні засоби). Виготовляються на основі нетоксичних для організму сполук, які затримують швидкість проходження гамма-променів через тканини і органи.
- Препарати, що підвищують чіткість картинки при МРТ та УЗД. Вони зроблені з додаванням іонів парамагнітних металів і представлені великою групою препаратів, серед яких найбільш популярними є «Магневіст» і «Еховіст».
- Діагностикуми. Засновані на імунологічної реакції організму на ті чи інші подразники.
- Інші засоби.
Використання таких препаратів дозволяє істотно спрощувати дослідження і виявляти різні патологічні зміни на ранніх стадіях.
Особливості застосування діагностикумів
Вже згадана категорія засобів використовується для того, щоб визначати за допомогою специфічних імунних сироваток типів мікроорганізмів, виділених від пацієнтів, носіїв або зовнішніх об'єктів. Деякі діагностикуми призначені для виявлення антитіл в сироватці хворого або реконвалесцентів, а також виявлення змін в організмі за допомогою окремих алергенів. Ці препарати виготовляються на основі алергенів або антитіл.
Діагностикуми є сумішами убитих мікроорганізмів, як правило, в фізіологічних розчинах. Головна перевага перед живими культурами – висока стабільність аглютінабільних характеристик, стандартність, безпека і простота звернення. Використання таких препаратів відкриває широкі можливості для проведення серологічних досліджень в масовій практиці.
Залежно від механізму дії, вони можуть бути:
- бактерійними;
- рикетсіозними;
- вірусними.
Активуються хімічними засобами - як правило, формаліном.