Виробник | Ароматика ТОВ (Україна, Київ) |
---|---|
Форма товару | Олія ефірна |
шт. | 1 |
Об'єм | 10 мл |
Форма продукту | Масло |
Олія ефірна шавлії лікарської
Отримують:
методом парової дистиляції з нездерев'янілих квітучих пагонів шавлії лікарської (Salvia оfficinalis L.), сімейства ясноткові (Laminaceae) або губоцвіті (Labiatae).
Походження та поширення рослини:
Батьківщиною шавлії лікарської вважається Мала Азія, звідки вона розійшлася по країнам Балканського півострова і Середземномор'я (Італія, Греція, Албанія, республіки колишньої Югославії). Як садова, лікарська, декоративна і ароматична рослина в невеликих кількостях культивується по всій Європі, а основними центрами його культувування є Югославія (район Далмації), Франція, Італія, Марокко і Румунія. Рослина є офіційним (фармакопейним) видом в багатьох країнах.
Властивості олії:
Світло-жовта або зеленувато-жовта рухома рідина з деревинно-трав'яним пряно-камфорним запахом.
Основні компоненти олії:
Монотерпени: &alpha - і &beta -пінен, камфен, &beta -мирцен, лімонен, &alpha - і &beta -фелландрен, &alpha - і &beta -туйон, Сабіна, &alpha - і &gamma -терпінен, сальвен, трицикли, &alpha -терпінолен.
Сесквітерпени: &beta -каріофіллен, аромадендрен, &alpha -гумулен, &alpha - і &beta -кадинен, &beta -копати.
Інші вуглеводні: 2-methil-3-methylene-5-heptene, &beta -оцімен.
Монотерпеноли: ліналол, терпіння-4-ол, &alpha -терпінеол, борнеол, Сальвіолі, транс-сабінол, туяная -4-ol.
Сесквітерпеноли: вірідіфлорол.
Ефіри: борнілацетат, линалилацетат, сабінілацетат, &alpha -терпенілацетат.
Феноли: тимол, метілхавікол.
Оксиди: 1,8-цинеол, каріофілленоксід.
Кетони: &alpha - і &beta -туйон, камфора, фенхон.
Альдегіди: 3-гексаналь.
Кумарини: ескулетин.
Основними компонентами олії лікарського шавлії є: туйон (30-45%), камфора (до 25%), 1,8-цинеол (до 15%) і борнеол (5%). Відомо, що в період росту рослини з весни до осені відбуваються суттєві зміни хімічного складу олії - збільшення кількості туйону і камфори при зменшенні змісту борнеолу. Відомо також, що в залежності від місця вирощування шавлії і терміну збирання може сильно змінюватися співвідношення а- і &beta -форм туйону.
Дія:
З найдавніших часів люди дуже високо цінували лікарські властивості шавлії. Її латинська назва походить від того самого кореня, що й слово « порятунок» , так як вважалося, що шавлія здатна рятувати людей від хвороб і смерті. Стародавні римляни називали її « herba sacra» - « священна трава» .
Ефірна олія шавлії лікарської має широкий спектр фармакологічної активності, що визначає її різноманітне використання в ароматерапії. Вона має протизапальну, антисептичну, спазмолітичну, гіпертензивну, в'яжучий, сечогінну, ранозагоювальну, противоревматичну, цитостатичну, загальнозміцнювальну, імуномодулюючу дію. Є джерелом природних антиоксидантів.
Ефірна олія шавлії лікарської має загальнозміцнювальну дію, посилюючи захисні сили організму. Воно також є хорошим антисептиком, що володіє досить широким спектром антибактеріальної та фунгіцидної дії. Олія проявляє антимікробну активність проти Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Shigella sonnei, Klebsiella ozanae, Bacillus subtilis, Candida albicans, Cryptococcus neoformans і різних видів Salmonella. У аромалампах олія використовується для очищення і ароматизації повітря приміщень. Будучи сильним антисептиком і протизапальним засобом, ефективно при ангінах, фарингітах, синуситах, ларингітах. Гарячі і холодні інгаляції з олією сприяють швидкому відновленню голосу при захриплості, що дуже цінно для дикторів, лекторів і співаків. Має протизапальну, відхаркувальну, муколітичну і пом'якшувальну дію на органи дихання, що корисно при кашлі, бронхіті, трахеїті, пневмонії, астми.
Шавлієва олія має сильну антимікробну дію на бактерії, що викликають хвороби зубів і ясен. У вигляді полоскань і аплікацій його використовують при стоматологічних проблемах: запаленні і виразці слизової рота і ясен, гінгівіт, пародонтозі, карієсі, пульпітах. Олія очищає слизові і усуває запах з рота. Воно є тонізуючим засобом для травного тракту: покращує апетит і сприяє травленню важкої їжі (в тому числі м'яса). Усуває кольки і газоутворення в травному тракті. Приносить полегшення при запорах. Допомагає при діареї. Є тоніком для печінки і нирок. Стимулює сечовиділення, добре допомагає при затримці рідини і набряках.
Олія шавлії лікарської є активним регулятором роботи залоз внутрішньої секреції. Воно тонізує кору надниркових залоз і зменшує функціональну активність щитовидної залози (є ефективним засобом при її гіперфункції). Володіючи естрогеноподібним дією, олія позитивно впливає на репродуктивну систему жінки: нормалізує менструальний цикл, зменшує болючість менструацій, корисна при відсутніх, мізерних менструаціях. Допомагає вирішувати проблеми, пов'язані з менопаузою. За старих часів вважалося, що шавлія - найсильніший засіб від безпліддя, допомагає легко зачати дитину.