Ліки від кашлю
Кашель – це один з найпоширеніших і «гучних» симптомів простудних захворювань. Від різновиду кашлю залежить і вибір лікарського препарату. Головне при цьому - якомога швидше позбутися від мокротиння і запалення в бронхах.
Виходячи з цього, можна виділити дві принципово різні групи препаратів, що застосовуються при даному симптомі. Ліки «від кашлю», або «проти кашлю» пригнічують і зупиняють напади сухого кашлю за рахунок впливу на різні ланки кашльового рефлексу (блокують передачу нервових імпульсів з роздратованою слизової або ж блокують сам кашльовий центр). В той час препарати «для посилення кашлю», або «для кашлю» розріджують мокротиння і стимулюють його відходження за рахунок відхаркувальної/відкашлюючої дії або посилення евакуаторної функції миготливого епітелію, що покриває бронхи (мукокінетична дія). Мета застосування цієї групи препаратів - швидке очищення просвіту дихальних шляхів від скопилася в них мокротиння.
Класифікація ліків від кашлю
Лікарські засоби для лікування кашлю кожного типу можуть випускатися в різних лікарських формах. В арсеналі сучасної фармакології препарати у вигляді:
- крапель – висока концентрація діючих речовин в невеликому обсязі, зазвичай вимагають розведення;
- сиропу/розчину/еліксиру – це препарати від кашлю переважно для дітей молодших вікових груп;
- таблеток і капсул;
- пастилок і льодяників;
- мазей (створені виключно для зовнішнього застосування) - заспокоюють дихальні шляхи за рахунок парів ефірних олій або підсилюють кровопостачання внутрішніх органів завдяки розігріваючій та дратівній дії.
Сьогодні таблетки, мабуть, є найпопулярнішою формою випуску ліків, і не випадково: вони досить компактні і не займають багато місця, їх не потрібно розводити, як краплі, або відміряти, як сироп, а також їх можна прийняти швидко і непомітно. Для підлітків і дорослих це одна з найбільш зручних форм випуску.
Перша група засобів - ліки «від кашлю». Це препарати, які використовуються для придушення нав'язливих болісних нападів сухого кашлю. Відмінні риси: швидкий початок дії після прийому, максимально можливе полегшення стану вже після першого застосування, а також тривалий протикашльовий ефект, що дозволяє вдень вести повноцінне соціально активне життя, а вночі нормально висипатися без нападів. По механізму дії протикашльові засоби можна розділити на дві великі категорії – це препарати центральної дії, які пригнічують кашльовий центр, блокуючи сам процес кашлю, і препарати периферійної дії. До перших належать наркотичні засоби (кодеїн, етилморфін і ін.), які також пригнічують дихальний центр, та ненаркотичні (бутамірат, глауцін, окселадін, пентоксіверін і ін), що вибірково впливають на кашльовий центр, не зачіпаючи інші центри головного мозку. Що стосується периферійних препаратів, то вони заспокоюють роздратовану слизову оболонку, володіючи пом'якшувальним і обволікаючим ефектом, блокують передачу нервових імпульсів з роздратованої слизової в кашльовий центр.
До другої великої групи належать так звані ліки «для кашлю», які допомагають нижнім відділам дихальних шляхів звільнитися від мокротиння. Вони представлені:
- Засобами, що розріджують густе мокротиння (муколітиками). Це бромгексин, амброксол, ацетилцистеїн (АЦЦ), карбоцистеїн, трипсин, хімотрипсин і деякі інші. Перехід мокротиння в більш рідкий стан сприяє його кращому відходженню і відкашлюванню, тобто прискорює очищення просвіту бронхів.
- Препаратами, що стимулюють відходження мокроти (відхаркувальніми). В їх основі можуть бути синтетичні (наприклад, гірдрокабронат натрію) або природні компоненти (термопсис, корінь алтея або солодки, чебрець), а також напівсинтетичні екстракти - гвайфенезин, смола гваякового дерева. Останні використовуються, коли мокрота досить рідка сама по собі, але необхідно прискорити її виведення.
Варто пам`ятати, що препарати для кашлю ефективні тільки при ураженні нижніх відділів дихальних шляхів. Спроба позбутися з їх допомогою від сухого кашлю не тільки не поліпшить стану, але може спровокувати розвиток ускладнень.
Окрему групу складають комбіновані засоби. Вони мають в своєму складі кілька компонентів, які в більшості випадків забезпечують комплексну лікувальну дію при кашлі, працюючи відразу в декількох напрямках. Комбінація декількох лікарських засобів не тільки забезпечує багатофакторну комплексну лікувальну дію, але і прискорює одужання. Також слід враховувати, що поєднання декількох засобів всього в одній таблетці забезпечує зручність самому пацієнту в процесі лікування.
Безумовно, кашель - не найскладніша медична проблема, але він здатний істотно ускладнювати наше повсякденне життя. Тому перш ніж купити лікарський засіб, спрямований на полегшення кашлю, потрібно розібратися, в боротьбі з яким саме кашлем - сухим або вологим - потрібна допомога. Неправильно обраний препарат не тільки не допоможе, але може стати причиною ускладнень. Щоб правильно встановити причину кашлю і коректно вибрати відповідний лікарський засіб, завжди необхідно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою до грамотного фахівця. При придбанні призначеного лікарем препарату, намагайтеся купувати його в перевірених аптеках або відомих аптечних мережах: там вони проходять ретельний контроль і контрафактні поставки малоймовірні. Перед тим як зробити остаточний вибір, обов'язково прочитайте інструкцію. Особливо уважно слід ознайомитися з протипоказаннями до застосування. Перевірте термін придатності лікарського засобу і переконайтеся в цілісності упаковки.