Галеника
Галенові препарати необхідно розглядати як специфічну групу лікарських засобів, які нарівні з хіміко-фармацевтичними та іншими препаратами входять до складу ліків. Галеновими вони називаються на прізвище знаменитого римського лікаря і фармацевта Клавдія Галена, який жив в 131-201 рр. н. е. Термін «галенові препарати» з'явився в фармації через 13 століть після смерті Галена. Галенові препарати не є хімічно індивідуальними речовинами, а являють собою комплекси сполук більш-менш складного складу. У цьому їх принципова відмінність від хіміко-фармацевтичних та інших препаратів, які є індивідуальними речовинами.
Витяг, що містить комплекс речовин, часто діє дещо інакше, ніж окрема виділена з нього хімічно чиста речовина. Безсумнівно, лікувальна дія галенових препаратів обумовлена не будь-якою однією діючою речовиною рослин, а всім комплексом біологічно активних речовин, що підсилюють, що послаблюють або змінюють дію основних компонентів. Дійсно, варто тільки поставити під детальне хімічне дослідження будь-яку рослину, як ми знайдемо в ній ряд речовин, починаючи від неорганічних і закінчуючи білками, ферментами, пігментами, вітамінами, фітонцидами. Оскільки всі ці речовини переходять в витяг, абсолютно очевидно, що галенові препарати можуть надавати різнобічну фізіологічну дію. Ось чому опійні ліки за своєю дією не зовсім аналогічні морфіну, не можна провести знака рівності і між екстрактом ріжків і ергометрину, аскорбінової кислотою і концентратом шипшини і т. д. У деяких випадках галенові препарати мають певні переваги перед синтетичними хімічними препаратами.
Класифікація:
- Витяжки із сировини рослинного і тваринного походження, одержувані за допомогою вина, масел і жирів (медичні масла, медичні вина). Ці рідини витягували з речовини певною біологічною дією.
- Водні або спиртові розчини, які містять індивідуальні речовини або їх комплекс. Вони виходять в результаті хімічної реакції (наприклад, Фаулер розчин миш'яку) і їх необхідно розглядати як групу препаратів, перехідну до хіміко-фармацевтичних.
З наведеного огляду видно, що галенові препарати не є однорідною (в технологічному відношенні) категорію лікарських засобів. Неоднорідність є причиною того, що до цих пір не розроблена їх науково обгрунтована класифікація.