Гіпотонія  - це патологічний стан, при якому знижується артеріальний тиск. Такий діагноз ставлять людям, чий тиск нижче норми. До норми відноситься показник 120/80 мм рт. ст. Якщо показник верхнього тиску нижче 100 мм рт. ст., а нижнього – 60 мм рт. ст., то тут явно виражена клінічна картина зниженого тиску. Воно спостерігається постійно. Низький АТ може свідчити про те, що в організмі знижений тонус судин і артерій, кровообіг загальмовано, що призводить до запаморочень.

Фахівці виділяють 2 види патології:

  • Первинна. Спостерігається у людей з худорлявою статурою, передається у спадок. Найчастіше проявляється у підлітків і жінок.
  • Вторинна  - розвивається  на тлі хронічних захворювань таких, як алергія, гепатит, анемія і виразка.

Для підвищення тиску застосовуються наступні методи – прийом тонізуючих препаратів, водні процедури і правильний сон, а також лікувальна гімнастика. Щоб вибрати найбільш підходящий спосіб, зверніться до кардіолога або терапевта.

Тонізуючі засоби для швидкого підвищення тиску

 При зниженому тиску (гіпотонії) в домашніх умовах багато хто користується тонізуючими засобами рослинного походження, які можна придбати в аптеці без рецепта. Це елеутерокок, лимонник, женьшень. І кава. Чашка міцної кави - найпопулярніший метод, яким можна швидко підвищити тиск в домашніх умовах і підняти загальний тонус організму. Кофеїн швидко звужує кровоносні судини, усуваючи слабкість і сонливість, проте ефект триває недовго і судини знову розширюються, іноді ще більше, ніж раніше. Часте вживання кави призводить до формування толерантності організму до її дії і згодом нервові рецептори стають менш чутливими до кофеїну, а для підняття тиску потрібно все більше порцій кави. А ефект відвикання від кави супроводжується втомою, головним болем і запамороченням. Тому використовувати каву щоб підвищити тиск, можна, але в незначному обсязі (не більше двох порцій в день) і при необхідності в швидкому ефекті. 

Елеутерокок має стимулюючу дію на нервову систему. Він тонізує і підвищує артеріальний тиск. При одноразовому прийомі його гіпертензивний ефект помітно проявляється, проте триває недовго. Щоб він закріпився і досяг стійкості, настойку елеутерококу потрібно приймати протягом двох місяців.

У домашніх умовах гіпотоніки часто застосовують китайський лимонник. Він нормалізує тиск, тобто, при схильності до його підвищення (до гіпертонії) рослина може надати абсолютно протилежну дію. Тому приймати лимонник при гіпотонії бажано після консультації з лікарем.

Женьшень – також дуже сильний засіб для підвищення артеріального тиску. При його вживанні спостерігають як короткочасний ефект, так і накопичувальний. Періодичний прийом препаратів женьшеню призводить до стійкої нормалізації показників. Через великий вміст активних речовин в корені рослини, його потрібно приймати не більше 1,5 місяців. Перевищення дозування, зазначеної в інструкції, може викликати неприємні побічні ефекти: різкий стрибок тиску, кровотеча з носа, блювоту. 

Плюси використання рослинних тонізуючих засобів при зниженому тиску - це швидке досягнення результату при одноразовому застосуванні і закріплення ефекту при тривалому вживанні. Але пам'ятайте, що ці рослини – лікарські препарати, які мають протипоказання. Перед тим, як їх застосовувати для підвищення тиску, проконсультуйтеся з лікарем.

Підвищення артеріального тиску за допомогою водних процедур і сну 

Як можна підвищити тиск в домашніх умовах за допомогою водних процедур:

  • Візьміть дві ємності. В одну налийте теплу, трохи гарячу воду, а в іншу - холодну. По черзі опускайте ступні то в один таз, то в інший, утримуючи їх у воді по 7-15 секунд. Досить зробити 6-8 повторів. Закінчите в холодній воді.
  • Щодня робіть контрастні обливання. Контраст не повинен бути надто різкий. Як і в попередньому випадку, вода повинна бути трохи гарячою і не сильно холодною. Тривалість одного обливання - 3-7 секунд. Закінчите прохолодною водою.
  • Сполосніть голову прохолодною водою. Якщо відразу така процедура здасться агресивною, то можна спочатку використовувати теплу, а потім поступово додавати холодну. Рефлекторне звуження судин призведе до підвищення тиску.
  • Оберніть рушник, змочений холодною водою, навколо голови. Верхівку можна залишити відкритою. Такий спосіб теж звужує просвіт кровоносних судин. Так можна трохи полежати (хвилин 15), але можна і не лежати.

У гіпотоніків підвищена потреба у сні. Це пов'язано з їх особливостями фізіології, і цим людям потрібно більш тривалий період відновлення. Щоб добре себе почувати, слід спати не менше 9 годин. Необхідно планувати свій день таким чином, щоб ця умова строго дотримувалося.

Сон - ідеальний спосіб нормалізації тиску, який може його як підвищити (при зниженому тиску), так і знизити (при підвищеному). Звичайно, денний сон недоступний для тих, хто в цей час знаходиться на роботі, і це серйозний недолік цього способу. В іншому, такий метод заспокоїть нервову систему, зніме головний біль, усуне млявість і запаморочення.

Відзначимо і особливості пробудження гіпотоніків. Підскакувати і відразу «брати бика за роги» неприпустимо навіть, якщо вас розбудив телефонний дзвінок або стукіт у двері. Будь-які активні рухи в цей момент можуть викликати різке запаморочення, аж до непритомності. Прокинувшись, необхідно зробити кілька розмірених рухів стопами, руками, головою. Можна зробити масаж вушних раковин, долонь і стоп. Перейшовши в положення сидячи, потрібно потягнутися, виконати нахили вперед, в сторони, помасувати шию. Потім вже можна остаточно встати. Такі дії не займуть багато часу, зате сприятимуть перерозподілу крові в організмі, нормалізації тиску і підготовці організму до більш активної діяльності.

Лікувальна гімнастика при зниженому тиску 

Виконання спеціально підібраного комплексу вправ дозволить не тільки підвищити тиск, але і відновити діяльність кровоносної, ендокринної та дихальної систем. Результат регулярного виконання гімнастики - усунення головного болю, запаморочення і підвищення працездатності.

При гіпотонії корисна будь-яка фізична діяльність. Чим більше ви будете рухатися, і чим різноманітніше будуть рухи - тим краще буде ваше самопочуття. Постільний режим при зниженому артеріальному тиску - не найкращий вихід, так як судини від такого «лікування» сильно страждають: без навантаження їх тонус знижується ще більше. Тому гіпотонікам 3-6 разів на день потрібно робити розмірені махи ногами і руками, нахили, присідання, повороти шиї і корпусу.

Розглянуті способи, якими можна підвищити артеріальний тиск, допомогли багатьом «закоренілим» гіпотонікам. Адже краще витратити 15 хвилин на гімнастику або душ, ніж мучитися від головного болю або впасти де-небудь в магазині. Загартовуйтеся, зміцнюйте свій організм травами, побільше рухайтеся, правильно відпочивайте і будьте здорові!